PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ریکاوری هاردAriaNDopinG
2017/10/25, 11:33 AM
ریکاوری هارد (http://hard-repair.com/%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AF/) به فناوری و دانش پیچیده و دقیق جستوجوی اطلاعات در مرحله اول از هارد مموری گوشی ایمیل دیتا بیس و در مرحله دوم استخراج اطلاعات چه به صورت ROOT (طبقه بندی خودUSER ) و چه به صورت RAw (استخراج داده به صورت خام) اطلاق می گردد.
با افزایش روزافزون حجم اطلاعات در منابع وسیع وانتقال اطلاعات از روی کاغذ بر روی هارد مموری فلش وگوشی به مرور زمان فرآیند ریکاوری و استخراج داده از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است.حال اطلاعات موردنظر,عکس صوت فایلهای ویدیویی و غیره می باشد.
حال ممکن است اطلاعات موردنظر چه سهوا از روی منبع ذخیره اطلاعات مانند فرمت کردن یا به صورت کاملا تصادفی پاک شود یا در سیستم عامل شناسایی نمی شود . کل فرآیند ریکاوری هارد کمک به کاربر جهت رسیدن به اطلاعات موردنظر می باشد.
باافزایش چشمگیر حجم اطلاعات روی هارد,دستگاه هایی جهت تسریع این روند نیز اختراع وبا پیشرفت هارد ومموری این دستگاه ها نیز پیشرفت کردند از جمله بهترین ابزارهای ریکاوری هارد می توان PC3000,MRT نام برد.
PC3000محصول کشور روسیه و MRT محصول کشور چین از پیشرفته ترین ابزار ریکاوری در دنیااست حال پس از توضیحات فوق توضیحات مختصری نیز درمورد انواع خرابی هارد در پایین می دهیم;
ریکاوری هاردهارد کلا به دو دسته عمده تقسیم می شود:۱-جامد۲-مغناطیسیhttp://cdn.vbiran.ir/ (http://hard-repair.com/wp-content/uploads/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-ssd-%D8%A8%D8%A7hdd.jpeg)
ریکاوری هارد
۱)هارد های جامد به هاردهایی گفته می شود که ازیکسری چیپ نند در ساختار داخلی خود بهره می گیرندمانند ssd
۲)هارد های مغناطیسی به هارد هایی اطلاق می شود که دردرون خود از قطعات فیزیکی و مغناطیسی بهره می گیردهارد HDD که به صورت اکسترنال یا اینترنال مورد استفاده قرار می گیرد.
فرق بین این دو هارد بیشتر در ساختار داخلی و درگاه های اطلاعاتی می باشد.
هاردهای SSD چون از چند درگاه جهت انتقال اطلاعات استفاده می شود سرعت بیشتری دارند
این مورد از هاردها شبیه هارد های سرور می باشند
اما هاردهای HDD تک درگاه می باشند پس به طبع,سرعت انتقال اطلاعات پایین تر می باشد.
حال پس از معرفی این هارد در زیر انواع خرابی فیزیکالی هارد را به اختصار شرح می دهیم:

۱-خرابی PCB یا برد (http://hard-repair.com/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%AF%D8%9F)۲-خرابی اسپیندل موتور (http://hard-repair.com/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%B1)۳-خرابی هد
۱)خرابی PCB یا برددرصورت خرابی برد هارد یا کاملا روشن نمی شود یا با رفلکس اشتباه روشن می شود.
یک کارشناس هارد پس از صدای هارد یا عدم روشن شدن هاردبه اولین قطعه هارد که مشکوک می شود,برد هارد می باشد . برای تعویض برد نیاز به تهیه یک برد مشابه و همسان سازی رام این دو هارد می باشد.
دربعضی از مواقع دیده شده که پس از اطلاع از خرابی برد اقدام به تعویض برد مشابه میکند
روی برد هارد قطعه ای به نام ROM ذخیره می شود که انحصارا مختص همان هارد می باشد
در صورت خرابی ROM در بعضی از نمونه ها اطلاعات دیگر قابل ریکاوری نیست.
۲)خرابی اسپیندل موتور یا خرابی هداین نوع خرابی که زیرمجموعه خرابی فیزیکالی هارد می باشد جهت اصلاح به یک هاردسالم نیاز می باشد
۱-زمانی که هد یا اسپیندل موتور یا قطعات فیزیکی درونی هارد های مغناطیسی خراب می شود ابتدا نیاز به یک هارد مشابه هارد معیوب می باشد که در اصطلاح نیاز به یک هارد DONAR یا دهنده جهت ترمیم هارد معیوب یا PATION(بیمار) می باشد.
۲-پس از تهیه هارد DONAR پروسه جراحی هارد دیسک فوق باید انجام شود .
پس از تشخیص قطعه معیوب قطعه سالم از هارد DONAR برداشته شده ورودی هارد PATIONT یا معیوب جاگذاری شود . البته لازم به ذکر است که این جابه جایی حتما باید در محیطی به نام کلین روم یا اتاق تمیز انجام شود علاوه بر کلین روم استاندارد نیاز به ابزار جراحی فوق پیشرفته جهت جابجایی قطعات معیوب باید انجام شود در بعضی از موارد مشاهده شده است که خود مشتری,هارد معیوب خود را در محیطی خارج از کلین روم یا توسط افراد غیر متخصص شروع به باز کردن درب هارد نموده که تقریبا در بیشتر موارد ریکاوری هارد معیوب غیر قابل بازیابی می شود و اطلاعات تقریبا برای همیشه ازبین می رود.
جراحی هارد دیسک مغناطیسی جراحی فوق العاده پیشرفته می باشد .
علاوه بر دارا بودن تمام تجهیزآلات فوق نیاز به یک متخصص حرفه ای نیز می باشد
که تجربه زیادی در زمینه جراحی هارد دیسک های مغناطیسی دارا باشد . که حین پروسه ریکاوری بتواند خطای انسانی را به صفر برساند
لازم به ذکر است هارد های جامد یا SSD به علت عدم برخورداری از قطعات مکانیکی فوق نیاز به جراحی و هارد مشابه نمی باشد
هارد های SSD به علت وجود چیپ ستهای NAND دردرون خود فقط ممکن است با نوسان این چیپ های تعمیر یا تعویض شود.
http://cdn.vbiran.ir/
ریکاوری هارد
خرابی منطقی با خرابی در سیستم عامل هاردبعداز خرابی فیزیکی بیشترین آمار خرابی مربوط به خرابی فریم ویر یا سیستم عامل داخلی هارد می باشد.در بعضی از موارد بعضی از مشتری ها اعلام می کنند که هارد حین کارکرد یا پس از خاموش و روشن کردن مجدد کامپیوتر هارد دیگر دیتکت نمی شود این ایراد شایع که بیشتر مربوط به خرابی در منطقه سرویس …هارد می باشد نیاز به مختصر توضیحاتی می باشد که به اختصار در پایین شرح میدهیم;
هرهارد دارای یک سرویس ایریای دارد که کل کارکرد هارد را از ابتدا تا لحظه خاموش کردن تحت نظر دارد
تمام تغییرات کارکرد صحیح و عدم کارکرد صحیح را در خود ذخیره می کند.
DEFECT LISTهمین مغزمتفکر هارد الگویی شبیه سیستم ایمنی بدن ایفا می کند به این منظور که در بدن زمان مواجه شدن با میکروب جهت رفع و دفع آن اقدام می کند.درون هاردنیز یکDEFECT LIST یا در اصطلاح لیست خرابی موجود می باشد و زمانی که مناطقی از هارد دچار مشکل می شود مانند وجود بدسکتور در مناطقی از هارد برخلاف بدن انسان که قادر به دفع آن می باشد امکان خروج این خرابی ها در هارد نمی باشد پس سیستم خود درمانی هارد شروع به خارج کردن ایثن خرابی ها از USER DATA یا همان منطقه اطلاعاتی که مشتری قادربه دیدن آن می باشد می کند وبا انتقال دنیای سکتور معیوب به سکتور سالم,سکتور معیوب را از منطقه USER DATAحذف و به منطقه DEFECT LIST یا همان لیست خرابی انتقال می دهد.
DEFECT LISTیا همان لیست خرابی زیرمجموعه ای از SERRIS AIRA یا همان سیستم عامل هارد می باشد.این سیستم خود درمانی هارد تا زمانی ادامه پیدا می کند که لیست خرابی فوق ظرفیت جاگذاری سکتورهای معیوب را دارد.زمانی که هارد با خطای زیاد کار میکند این لیست پرشده و دیگر امکان جاگذاری سکتورمعیوب نیست و همانطور که قبلا توضیح دادیم امکان خارج کردن از هارد نیز نمی باشد پس هارد دیگر قادر به دیتکت شدن نیست و اطلاعات از دسترس خارج می شود.
حال کارشناسان بازیابی اطلاعات با بهره گیری از دستگاه هایی مانند PC3000 و MRT می توانند این دیفکت لیست راموقتا خالی کرده و هارد را مجددا ID کرده و شروع به ریکاوری هارد می کنند عموما در بعضی از موارد هاردهای فوق دیگر قابل اطمینان نبوده و اطلاعات حتما در هارد سالم باید ریکاوری شود.
http://cdn.vbiran.ir/
ریکاوری هارد
سکتور و بدسکتور چیست؟کوچکترین واحد آدرس دهی در هارد سکتور می باشد
که حدودا ۲۰۰۰۰۰۰ سکتور در هارد شامل یک گیگ از حجم هارد را اشغال می کند
حال زمانیکه هاردشروع به خواندن میکند زمانی که برای یک سکتوروقت می گذاردبین ۲۰۰MS تا ۲۰M می باشد
اگر درزمان فوق نتواندسکتوررا بخواندسراغ سکتوربعدرفته واین سکتوررابه عنوان بدسکتور شناسایی می کند
بدسکتور هارد دلایل عمده ای دارد که در زیر به اختصار شرح میدهیم;
۱-پیری سکتور یا در اصطلاح عمرزیاد هارد۲-ضعف هد۳-ضربه هاردhttp://hard-repair.com/wp-content/uploads/%D8%A8%D8%AF%D8%B3%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9%DB%8C.png (http://hard-repair.com/repair-badsector/)
تعمیر هارد بدسکتور
۴-خرابی در ناحیه سرویس ایریا پربودن DEFECT LISTتوضیحات فوق درمورد خرابی های هارد می باشد که در این مقاله سعی بر این بود با توضیحات مختصرو مفید این تکنولوژی بهتر برای عزیزان قابل درک شود.
توانایی های کانون بازیابی اطلاعات:
ریکاوری هارد اکسترنال سوخته
ریکاوری از هاردهای دوربین های مداربسته
ریکاوری از مموری گوشی و غیره
ریکاوری هارد با برد سوخته
ریکاوری هارد پاک یا فرمت شده
ریکاوری هارد NAS,SAS و غیره بازیابی اطلاعات هارد (http://hard-repair.com/external-hard-repair)