PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Liquid Design در طراحی سایت ؟!elham1388
2015/03/02, 10:20 AM
اینکه در طراحی سایت از چه روشی برای طراحی صفحات استفاده شود بستگی به مسائلی از جمله نوع فعالیت سایت ، بودجه و کاربران آن سایت دارد، که این روش ها عبارتند از Liquid Design (روان) و Responsive(ثابت) که هر کدام دارای مزایا و معایبی است . در اینجا می خواهیم مطالب مربوط به طراحی وب سایت (http://www.####.net) روان را بازگو کنیم :


هنگامی که طراحی وب سایت (http://www.####.net) قرار است برای افراد زیادی از کاربران مختلف انجام شود باید تفاوت های میان آنها را در نظر گرفته که عبارتند از ، نوع مرورگرهایی که استفاده می کنند ، سیستم عامل کامپوتر آنها و رزولوشن صفحه نمایش. برای اینکه بتوان رضایت تمامی کاربران را در طراحی یک سایت روان داشت باید به این موارد توجه ویژه ای داشت ، زیرا طراحی سایت روان ، سایتی است که علاوه بر داشتن ظاهر خوب ، با تغییر شرایط کاربران محتوای آن به راحتی در دسترس آنها باشد .


یکی از تفاوت های طراحی سایت های روان و ثابت در بخش های اصلی و ابعاد آنهاست . در سایت های ثابت فضای کلی سایت وقتی صفحه نمایش کاربر تغییر می کند اندازه خود را حفظ می کند ولی در تکنیک Liquid بخش های اصلی و پهنای کلی براساس درصد تعریف شده و با تغییر اندازه صفحه نمایش اندازه آنها نیز تغییر پیدا می کند ، در این صورت سایتی که با این روش طراحی می شود کارایی بهتری دارد ، نمایش وب سایت در هر شرایطی یکسان بوده و فضا بین بخش های اصلی تناسب خود را حفظ می کند و با رعایت کردن تمامی اصول در هر شرایطی تمام محتوا نمایش داده شده و هرگز نیاز به اسکرول افقی نخواهد بود .


علاوه بر مزایای گفته شده این نوع تکنیک طراحی سایت دارای معایبی نیز هست که می توان گفت ، وقتی صفحه نمایش خیلی ابعاد بزرگی داشته باشد فضای خالی میان المان ها زیاد شده و سایت با محتوای کم جلوه می دهد ، تصاویر ، ویدئو ها و محتواهایی که دارای ابعاد مشخصی هستند نمی توانند با تغییر اندازه صفحه خود را هماهنگ کنند و دیگر اینکه طراح وب سایت کنترل زیادی بر چگونگی نمایش محتوا ندارد زیرا همه چیز را براساس رزولوشنی که خود دارد چیدمان کرده .


بهترین راه برای طراحی صفحات این است که از هر دو تکنیک در کنار هم استفاده شود به این شکل که می توان برای طراحی قسمت های هدر و فوتر از طراحی روان و برای محتوا از تکنیک سایت ثابت استفاده شود . برای اینکه بتوانید نحوه نمایش صفحات را در شرایط مختلف بررسی کنید و ایرادات احتمالی آنرا شناسایی و رفع کنید می توانید رزولوشن صفحه نمایش و بزرگنمایی مرورگر خود را تغییر دهید .