مایکروسافت تصمیم گرفته تا کاربران سرویس های ایمیلی خود را از هک شدن توسط دولت ها آگاه سازد. این تغییر رویه از زمانی شروع شد که رویترز گزارشی از هک شدن حساب Hotmail هزاران کاربر توسط دولت چین و عدم آگاهی سازی از طرف مایکروسافت منتشر کرد. در ادامه همراه ما باشید.
مشخص شده که متخصصان امنیتی مایکروسافت شواهدی از حمله به حساب های Hotmail توسط دیپلمات های ژاپنی و آفریقایی، وکیلان حقوق بشر، و رهبران تبّتی ها و اویغورها در سال 2011 کشف کرده اند، اما به جای آگاهی بخشی به کاربران خود از فعالیت های مخفیانه بر روی حساب هایشان، تنها درخواستی برای تغییر رمز عبورشان ارسال کرده است.
تلاش ها برای پیگیری ارتباطات ایمیلی در واقع از سال 2009 با ادعاهای دو تن از کارکنان سابق مایکروسافت شروع شد اما تا 2011 موردی کشف نشد. در ماه می آن سال، شرکت امنیتی Trend Micro برنامه ای را یافت که می توانست از آسیب پذیری های موجود در سرویس های ایمیل مایکروسافت با ارسال مخفی اطلاعات به نفر سوم، سوء استفاده کند. مایکروسافت تحقیقات خود را آغاز کرد و چندین مورد حمله به حساب های ایمیل را شناسایی کردند که منشاء چینی داشتند. در بیانیه ای که امروز منتشر شد، مایکروسافت آگاهی ندادن به هزاران کاربر مورد حمله واقع شده را توجیه کرد و اظهار داشت که نه او و نه دولت آمریکا، نمی توانند منبع حملات را تشخیص دهند. البته به اعتقاد رویترز، این تصمیم با بحث های داخلی میان رئیس مایکروسافت و مدیر بخش امنیتی گرفته شده و صلاح دید آن ها، دشمنی نکردن با دولت چین بر سر عمومی کردن این موضوع است.
در حالی که گوگل، فیس بوک و یاهو، تاکنون هشدارهای زیادی راجع به دسترسی های دولت ها به اطلاعات کاربران داشته اند، مایکروسافت تا به امروز چنین خط مشی ای را نداشته است. اما زین پس با توجه به اینکه این گونه تهدیدها بر عملکرد و چشم انداز مایکروسافت نیز تأثیرگذار خواهد بود، این شرکت تصمیم گرفته است تا در صورت اینکه حمله واقعاً با پشتیبانی دولتی انجام گرفته باشد، به کاربر اطلاع داده و او را راهنمایی کند. این تغییر در روال مایکروسافت با وجود اینکه مدت ها قبل باید انجام می گرفت، اما باعث ایجاد محدودیت هایی برای حملات خواهد شد. به نظر رویترز، کمپانی هایی مانند مایکروسافت، وظیفه اخلاقی و انسانی دارند که به کاربرانی که هک می شوند، اطلاع رسانی کنند. منبع: TheVerge