یک سیستم رده بندی معتبر برای سنجش میزان محبوبیت زبان‌های برنامه نویسی است. طبق جدیدترین نتایج ارائه شده از سوی این کمپانی، در سال 2015 جاوا پراستفاده‌ترین زبان برنامه نویسی بوده و زبان C را پشت سر گذاشته است.
در سال 2015 جاوا نه تنها محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی بوده، بلکه در مقایسه با سال 2014، با 5.94 درصد، بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. جاوا در اوایل دهه 2000 نیز از دیگر زبانا‌های برنامه نویسی سبقت گرفته بود اما طی چند سال اخیر، C از آن سبقت گرفته بود. جهش یکباره جاوا را می‌توان مستقیماً به اکوسیستم اندروید ربط داد که با در دست گرفتن بازار سیستم عامل‌های موبایل، محبوبیت جاوا را نیز افزایش داده است.
در سیستم رده بندی مشابه‌ای که توسط PYPL تهیه می‌شود، جاوا در اواخر سال 2015 در صدر محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی قرار گرفته است. با این حال PYPL زبان پایتون را محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی در سال 2015 معرفی کرده است. در طول این مدت، پایتون رشد 1.1 درصدی و جاوا رشد 0.4 درصدی را تجربه کرده است. در همین حال TIOBE زبان سی شیء گرا را با منفی 5.88 درصد کاهش، بزرگ‌ترین بازنده سال 2015 معرفی کرده است. منبع: softpedia