برای ثبت دامنه های ملی ای ار ابتدا باید با ساخت شناسه ایرنیک در سایت مرکز ثبت دامنه در ایران و دریافت شناسه ی خود را موقع ثبت دامنه در وب سایت وی پی اس رویال به همراه داشته باشید.

چنانچه دارای شناسه اختصاصی نمی باشید توسط آموزش ساخت شناسه ایرنیک که در زیر آمده ابتدا برای خود یک شناسه تولید کرده و سپس دامنه خود را ثبت نمایید جهت ثبت نام و دریافت شناسه در سایت ایرنیک ابتدا وارد سایت زیر شوید و بر روی “ساختن شناسه کاربری” کلیک نمایید.
ایرنیک (IRNIC) – ایرنیک


در صفحه ی جدیدی که برای شما باز می شود جهت انجام مراحل ثبت نام و دریافت شناسه بر روی “تکمیل فرم و دریافت شناسه” کلیک نمایید تا فرم تکمیل اطلاعات شخصی برای شما باز شود.در این مرحله باید اطلاعات شناسه کاربری را با دقت و صحت وارد نمایید.توجه کنید که برای احراز هویت باید اطلاعات وارد شده در این بخش با اطلاعات شخصی و یا حقیقی شما همخوانی کامل داشته باشد.و حال رابط‌های مجاز را جهت ثبت دامنه انتخاب نمایید تا دسترسی برای شما لحاظ گردد.توجه کنید برای نمایندگانی که قصد گرفتن نمایندگی و فروش دامنه را دارند باید مانند شکل دومین گزینه را انتخاب نمایند.در مرحله بعد یک صفحه با اطلاعات وارد شده برای شما نمایان می شود تا صحت اطلاعات وارد شده را دوباره بتوانید بررسی نمایید و در صورت لزوم انها را ویرایش کنید.

و در مرحله اخر با وارد کردن نام کامل سازنده ی شناسه به کار ثبت و دریافت شناسه در ایرنیک پایان خواهید داد و در اخر یک شماره شناسه اختصاصی برای شما ساخته خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که این کد اختصاصی شما بوده و حتما در حفظ و نگه داری آن دقت کنید و در تمامی مواردی که قصد ثبت دامنه های ir را دارید از آن استفاده نمایید تا دامنه های ثبت شده انحصارا برای شما و در پنل اختصاصی شما قرار گیرند.

منبع : اموزش ساخت شناسه ایرنیک