لیپوماتیک
مدتی است که چاقی‌های موضعی را می‌توان با کمک برخی روش‌های کمک لاغری از بین برد. با این حال دستگاه‌های کمک لاغری به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول دستگاه‌هایی هستند که از طریق ماساژ روی پوست باعث لاغری می‌شوند، مانند کرایولیپولیز، اما دسته دوم دستگاه‌هایی هستند که به‌صورت تهاجمی عمل می‌کنند و وارد بدن شده و چربی‌ها را خارج می‌کنند، مانند لیپوماتیک.
عملکرد این دستگاه‌ها به این صورت است که سوراخ‌های کوچکی روی نواحی مورد‌نظر قرار می‌دهند، سپس وسیله پراپ یا میله را وارد بدن می‌کنند و بعد از این مرحله چربی‌ها را لیز و بعد از بدن خارج می‌کنند. یکی از این روش‌های تهاجمی لیپوماتیک است. با امواج صوتی، بافت چربی لیز و از هم جدا می‌شوند. در این روش دیواره سلول تخریب نمی‌شود و سلول را می‌توان جدا و به نقاط دیگر بدن تزریق کرد. علاوه بر این، روش ساکشن درد ندارد و بیمار را می‌توان سریع مرخص کرد. شلی پوست را نیز می‌توان با عمل جراحی درمان و ترمیم کرد.
آیا این روش عوارضی دارد؟
هر روش تهاجمی ممکن است عوارضی به‌دنبال داشته باشد. با این حال عوارض لیپوماتیک از روش‌هایی مثل لیپولیز و لیپوساکشن کمتر است. همچنین عوارض روش‌های غیر‌تهاجمی از روش‌های تهاجمی کمتر است. با این حال انجام این روش به هیچ عنوان آسیب و ضرری به بافت عضلانی و عروق و اعصاب شما وارد نخواهد کرد. همچنین بعد از جراحی با لیپوماتیک آثار ناصافی و سوختگی در پوست دیده نمی‌شود و خطر ایجاد آمبولی در آن صفر است. با این حال اگر این روش توسط فردی متخصص و مجرب صورت گیرد بروز عوارض احتمالی پایین است.
آیا این روش درد دارد؟
قبل از جراحی لیپوماتیک از داروی بی‌حسی که به بافت چربی پوست وارد می‌شود، کمک می‌گیرند‌. این اقدام‌‌ سبب کاهش احساس درد در ناحیه تخلیه چربی شده و ‌‌باعث می‌شود شما در زمان جراحی کوچک‌ترین دردی احساس نکنید.
چرا لیپوماتیک؟
با کمک روش لیپوماتیک می‌توان چربی‌های موضعی بدن از‌جمله شکم، پهلوها، ران‌ها، بازوها و‌... را از‌بین برد. البته در این روش چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند، بلکه برداشته می‌شوند چراکه قدرت این روش به اندازه‌ای نیست که بتواند چربی‌ها را بسوزاند. در این روش بدون کوچک‌ترین آسیبی چربی را از بدن خارج می‌کنند و این یک مزیت برای افرادی است که قصد تزریق چربی در برخی نواحی از بدن ازجمله سینه، باسن و... دارند. برای تزریق چربی می‌توانند از چربی‌های خارج شده استفاده کنند.
برای انجام این روش باید یک سوراخ به قطرهای 3میلی‌متر روی نواحی موردنظر ایجاد کرد. جراح برای ازبین بردن چربی‌ها با کانولا این کار را انجام می‌دهد.
مزیت‌های این روش:
دوره نقاهت در این روش کوتاه است
• زمان عمل لیپوماتیک کوتاه است و فرد زمان بسیار کمی در اتاق عمل خواهد بود
• عمل جراحی بدون برش و بخیه انجام می‌شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست
• بعد از عمل لیپوماتیک ظاهر پوست بهتر می‌شود. درواقع لیپوماتیک پوست را به صورت همزمان لیفت می‌کند
• عوارض آن خیلی کم است و خطر آمبولی در آن وجود ندارد
• کبودی بعد از جراحی نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کم است
• لاغری با این روش به کمک دستگاه لیپوماتیک انجام می‌شود
ملاحظه های قبل از عمل لیپوماتیک چیست؟
در جلسه مشاوره باید از سوابق مصرف دارویی بیمار اطلاعات دقیق و به دست آورد چرا که مصرف داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده های خون مصرفشان قبل از عمل ممنوع است و چند هفته قبل از انجام عمل زیر نظر متخصص باید مصرفشان قطع شود. نکته دیگری که باید به آن پرداخت عدم باردار بودن بانوانی است که قصد انجام لیپوماتیک دارند. این افراد در دوران بارداری قادر به انجام این کار نیستند. همچنین قبل از انجام هر اقدامی باید سابقه خونریزی، آمبولی، بیماری های عفونی، ضعف بهبود زخم ها و دیابت نیز بررسی شود.
معاینه فیزیکی شامل ارزیابی های سلامت عمومی فرد و معاینه ی ناحیه مورد نظر از نظر مشکلات موضعی موجود، به شرح زیر هستند:
- ارزیابی های روانپزشکی و گرفتن شرح حال از نظر عادات غذایی و تحرک، انتخاب تست های آزمایشگاهی لازم با توجه به روش درمان و نتایج ارزیابی ها و معاینات فرد.
- استفاده از تصاویر رادیولوژی برای کسانی که چربی احشائی زیادی داشته و استفاده از سونوگرافی در کسانی که شک به وجود فتق در ناحیه شکم و زیر شکم وجود دارد. همچنین از سونوگرافی نیز می توان برای پیگیری نتایج درمانی در بیمار استفاده کرد. بدین صورت که پیش از تخلیه چربی با سونوگرافی از بافت چربی زیر پوست ناحیه مورد نظر قطر چربی آن انداز ه گیری شده سپس 3 هفته پس از درمان نیز با سونوگرافی اندازه قطر لایه چربی زیر پوست اندازه گرفته می شود. از این روش برای پیگیری درمان در افرادی که انتظارات بیش از حد داشته یا چربی احشائی زیادی دارند، استفاده می شود.