نیروهای ارتودنسی به منظور حرکت دادن دندان ها در جهت مطلوب توسط سیم ارتودنسی اعمال می شوند. سیم ارتودنسی داخل براکت هایی قرار می گیرد که روی دندانهای مختلف کار گذاشته شده اند. در سیستم های معمولی ارتودنسی سیم ها توسط الاستیک ها درون براکت قرار داده می شوند و طی جلسات متوالی که معمولا هر چهار هفته یک بار است این الاستیک ها تعویض می شوند طبیعی است که هنگام تعویض این الاستیک ها بیمار ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد.
سیستم دیمون ؛ یک گام جلوتر از روش های قدیمی ارتودنسی

خوشبختانه با پیشرفت ها علم ارتودنسی براکت هایی معرفی شده اند که دیگر نیازی به تعویض الاستیک برای اعمال نیرو به دندان ندارد و سیم های ارتودنسی توسط یک دریچه داخل براکت نگه داشته می شود. این روش به دلیل این که سیم داخل یک محفظه فلزی قرار می گیرد دیگر نیازی به مراجعه هر چهار هفته یک بار ندارد و ویزیت های ارتودنسی به مدت دو ماه یک بار کاهش می یابند. به دلیل اعمال نیرو به صورت مداوم در سطح دندان و در سطح فیزیولوژیک حرکت دندانی به صورت مطلوب با کمترین عارضه جانبی از قبیل درد و تحلیل ریشه اعمال می شود. به علت فواصل طولانی مدت ویزیت در روش دیمون دیگر نگرانی دوری مسافت و یا مشغله کاری از بین رفته است.
عوارض جانبی و آسیب های کدام روش ارتودنسی کمتر است ؟

از آن جایی که اعمال نیروهای وارده به دندان و نسوج نگهدارنده دندان در سیستم دیمون در حد فیزیولوژیک است، عوارض جانبی آسیب های وارده از قبیل تحلیل ریشه و دردهای دندانی در این روش کمتر از سایر روش های درمانی معمول است. استفاده از دستگاه های خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که بهره گیری از روش دیمون بسیاری از مشکلات احتمالی را برای متخصص ارتودنسی کاهش داده است.
آیا در روش دیمون نیاز به استفاده از هدگیر هست ؟

هدگیر وسیله ای خارج دهانی است که قسمتی از آن بر روی سر یا پشت گردن قرار می گیرد که نیرو از توسط بخشی دیگر به نام فیس بو ( Facebow ) به داخل دهان روی دندان ها منتقل می شود. این وسیله کاملا به همکاری بیمار نیاز دارد و در معرض دید است. فلسفه استفاده از هدگیر از این بابت است که در درمان هایی که تصمیم صددرصدی به منظور کشیدن دندان وجود ندارد بتوان با افزایش طول قوس دندانی کیس را به سمت بدون کشیدن سوق داد. یکی از مزیت هایی که ارتودنسی به روش دیمون براساس آن پایه ریزی شده، این است که در این روش درصد کشیدن دندان جهت مرتب کردن دندان ها کاهش می یابد و از طرفی استفاده از دستگاه های خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که بهره گیری از روش دیمون استفاده از هدگیر را کاهش داده و باعث راحتی و رضایت مندی بیشتر بیمار از پروسه درمان می گردد.
تأثیرگذاری کدام روش ارتودنسی بیشتر است ؟

در سیستم های معمول ارتودنسی طبق پاره ای تحقیقات مرتبط با فرایند حرکات دندانی، تغییرات بافتی در نسوج دندانی به دلیل اعمال نیروهای زیاد روی دندان ها، تأثیرات جانبی تحلیل ریشه و آزردگی بافت های پریودنتال بیشتر است، ولی برخی مطالعات نشان می دهد که در نهایت نتیجه درمان در طولانی مدت بین دو روش معمول ارتودنسی و سیستم دیمون یکسان است. همانگونه که برخی تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که در سیستم دیمون میزان کشیدن دندان به طور معنا داری کاهش یافته است و پاره ای دیگر از پژوهش ها این امر را تایید نمی کنند.
آیا استفاده از ارتودنسی با براکت دیمون محدودیت سنی دارد ؟

به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی، لثه ای و شرایط سیستمیک برقرار باشد، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.


تم تولد سایت ترجمه اپارتمان مبله اجاره اپارتمان مبله ترجمه مقاله بال اسکرو لباس ایمنی کار ارتودنسی صندلی اداری گچ بری
استیل تیوپ متخصص ارتودنسی شیردوش برقی دستگاه فشارسنج تصفیه فاضلاب درمان زخم پکیج تصفیه فاضلاب چاپ دیجیتال چاپ مقاله چاپ کاتالوگ مقاله isi تست قند خون گچبری

اهک

نقشه برداری