وردپرس یکی از پرکاربردترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان میباشد که امروزه میلیون ها کاربر از آن استفاده میکنند . سرعت پایین وب سایت های وردپرسی یکی از دغدغه های کاربران آن است . با اضافه کردن پلاگین ها سرعت سایت نیز پایین می آید . امروز با ترفندهای افزایش سرعت وردپرس در خدمت شما هستیم . اگر شما تخصص و دانش برنامه نویسی برپایه html,css را دارا میباشید به راحتی میتوانید قالب دلخواه خود را طراحی کنید بدین منظور میتوانید از بخش آموزش طراحی قالب وردپرس استفاده نمایید . گفتنی است قالب های اختصاصی یکی از راهها برای بهینه سازی سرعت وردپرس است .افزایش سرعت وردپرس

ترفند های افزایش سرعت وردپرس


  • بهینه سازی کد های html,css سایت با اصطلاحا minify کردن آنها
  • استفاده از قابلیت فشرده سازی gzip
  • بهینه سازی عکس های سایت (تا حد ممکن عکس های خود را بهینه کنید)
  • حذف پلاگین های مازاد در ورپرس
  • حدالمقدور از فایل های css , جاوا کمتری استفاده نمایید
  • استفاده از فرم ورک های برای قالب
  • استفاده از cdn برای وب سایت
  • انتخاب مناسب هاست
  • استفاده از سیستم کش وردپرس
  • بهینه سازی دیتابیس وردپرس

برای بهتر روشن شدن مطلب و چگونگی انجام مراحل بالا به طور کامل و ریز به ریز مراحل را برای شما شرح میدهیم ، دقت داشته باشید انجام تمامی مراحل بالا (در صورت مقدور بودن) ضروری است ، زیرا انجام ها نهایتا باعث افزایش سرعت ودرپرس شما خواهد شد .
بهینه سازی کدهای css,html

بهینه سازی

برای بهینه سازی کدهای خود میتوانید از پلاگین های قدرتمندی همچون autoptimize و w3 total cache استفاده نمایید . اگر میخواهید بدون پلاگین کدهای خود را فشرده سازی کنید سایت های متعددی برای انجام این کار هستند کافی است شما کدها css یا html را در اون این سایت ها قرار دهید و سپس فایل نهایی و فشرده شده خود را تحویل بگیرید به عنوان مثال برای فشرده سازی فایل ها css خود به سایت minifier مراجعه نمایید و کد های css خود را درون کادر آن قراردهید و دکمه minify را فشار دهید . حال فایل فشرده شده را جایگزین فایل اصلی خود نمایید. توجه فرمایید این سایت برای فشرده سازی فایل های جاوا نیز قابل استفاده است . برای فشرده سازی فایل های html خود میتوانید از سایت اچ تی ام ال مینیفایر استفاده نمایید .
فشرده سازی gzip

برای استفاده از قابلیت فشرده سازی gzip شما میتوانید از پلاگین معرفی شده در سطر بالا استفاده نمایید افزونه w3 total cache کافیست در تنظیمات این پلاگین گزینه enable gzip را تیک بزنید . دقت داشته باشید استفاده از قابلیت فشرده سازی gzip حجم نهایی صفحه شما را به طور قابل توجهی کم میکند. اگر به هر دلیلی موفق به انجام فعال سازی gzip در پلاگین یاد شده را نداشتید کافیست کد زیر را در فایل .htaccess خود قرار دهید .

# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent

بهینه سازی عکس های وردپرس

عکس یکی از حجیم ترین فایل های هر سایتی به شمار می آیند . بهینه سازی آنها گاها میتوانید سرعت سایت ها رو دو تا چهار برابر کند . برای سایت های وردپرسی افزونه های متعددی نوشته شده است که از جمله بهترین آنها میتوان از semrush و wp image optimizer نام برد . کار کردن با هر دوی آنها بسیار ساده است . چنانچه سایت شما وردپرس نیست میتوانید از ابزارهای آنلاین همچون online image compressor استفاده نمایید . این سایت حتی بهتر از فتوشاپ عکس های شمارا بهینه میکند و کیفیت عکس های شما را آنچنان پایین نمی آورد . توصیه ما به وبمستران عزیز استفاده از ابزار آنلاین است .
حذف پلاگین های مازاد وردپرسی

چنانچه از قالب های آماده استفاده میکنید قطعا پلاگین های مازادی هستن که شما نیاز به استفاده از آنها ندارید . مانند پلاگین های چت آنلاین ساخت جداول ، پلاگین های فید بک و … دقت کنید چنانچه افزونه ای مورد نیاز شما نیست آنرا غیر فعال کنید زیرا هر پلاگین گاها یک یا دو فایل جاوا و سی اس اس به سایت شما اضافه خواهد کرد . هرچه تعداد فایل های سی اس اس و جاوای فراخوانده شده شما کمتر باشد سرعت لود بیشتری را تجربه خواهید کرد و قطعا سرعت بارگزاری بیشتری را تجربه خواهید نمود.
حدالمقدور از فایل های css , جاوا کمتری استفاده نمایید

همانطور که گفته در سطر بالا توضیح داده شد ، استفاده کمتر از فایل های css , java سرعت لود سایت شما را افزایش خواهد داد . استفاده از پلاگین autoptimize تا حدود خیلی زیادی شما را به هدفتان خواهد رساند کافیست به تنظیمات پلاگین رفته و تیک بهینه سازی فایل های css و جاوا را بزنید . گاها مشاهده میشود که پلاگین های متعددی در سایت ها نصب میشوند و فایل های css زیادی در سایت قرار میگیرند بیش از چهارتا الی پنج فایل ، در این حالت شما میتوانید فایل ها خود را درون یک فایل یا نهایتا دو فایل فراخوانی کنید . اگر تخصص لازمه را برای بهبود این شرایط ندارید کافیست در قسمت نظرات آدرس سایت خود را برای بررسی قرار دهید تا در اسرع وقت راهکار مناسبی برای شما ارائه نماییم.
استفاده از فرم ورک های برای قالب

نمونه سایت طراحی شده با آپشن فرم ورک

اگر شما برنامه نویس هستید . سعی کنید برای قالبی که طراحی میکنید حتما فرم ورک نصب کنید فرم ورک های همچون آپشن فرم ورک و راده اوکس استفاده نمایید . دقت نمایید استفاده از فرم ورک باعث کاهش تعداد درخواست های نهایی شما میشود . چنانچه شما برنامه نویس نیستید و توانایی نوشتن فرم ورک را برای سایت خود ندارید سعی کنید از قالب هایی استفاده نمایید که فرم ورک های مذکور را داشته باشند . در توضیحات قالب قید میشود که داری فرم ورک هستند یا خیر ، نقش فرم ها در افزایش سرعت وردپرس بسیار مهم است آنرا جدی بگیرید .
استفاده از cdn برای وب سایت


امیدواریم با این مقاله کمکی بزرگی در افزایش سرعت وردپرس شما کرده باشیم . چنانچه سوالی در هر بخش از مقاله دارید لطفا در بخش نظرات ما قید کنید .

مرجع : افزایش سرعت وردپرس