با توجه به تغییر مقررات مهاجرتی ترکیه، راحتترین روش برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی این کشور، خرید خانه است. با خرید ملک در ترکیه علاوه بر اینکه یک سرمایه گذاری بلند مدت کرده اید، می توانید اقامت و شهروندی این کشور را نیز اخذ نمایید.
زمانی که جزو شهروندان ترکیه شوید، با پاسپورت این کشور می توانید به بسیاری از کشور های اروپایی و امریکایی بدون اخذ ویزا سفر نمایید. حتی اگر به فکر مهاجرت به کشور های اروپایی و یا امریکایی باشید، از این راه، راحت تر و سریع تر می توانید اقدام کنید.

اما بیشترین خطراتی که مردم را در خرید خانه در ترکیه تهدید می کند، نا آگاهی آنهاست. این امر باعث می شود که افراد سود جو و کلاهبردار بتوانند به راحتی به نیت خود برسند. اما خطراتی که متقاضیان خرید ملک در ترکیه را تهدید می کنند، چه مواردی هستند؟


- شرکت های توریستی و آژانس های مسافرتی:
متاسفانه برخی از افراد برای خرید ملک و خانه به آژانس های مسافرتی و شرکت های توریستی مراجعه می کنند که این کاری اشتباه است چرا که تخصص این قبیل شرکت ها فقط در زمینه گردشگری و توریستی می باشد. حتی این شرکت ها مجوز های لازم برای خرید و فروش ملک در کشور های دیگر را ندارند اما به دلیل اطلاعات جامعی که در مورد خرید ملک در ترکیه کسب نموده اند به راحتی می توانند مسافران خود را فریب دهند و با اخذ مبالغ زیادی از آنها به نیت شوم خود برسند. به یاد داشته باشید برای انجام هر کاری باید به متخصص و کارشناس مربوط به آن مراجعه کنید. آژانس های مسافرتی و شرکت های توریستی معتبر هیچگاه اقدام به این کار نمی کنند و فقط در امر گردشگری تخصص و مجوز دارند.
حتی در اغلب مواقع دیده شده که آژانس های مسافرتی، خود را به عنوان شرکت واسط در امر مهاجرت معرفی کرده اند و به این شیوه، هم یک هزینه به عنوان واسطه گری خود می گیرند و هم مبالغ مربوط به خرید خانه در ترکیه را از مشتری اخذ می کنند.


- شرکت های املاک واسط در کشور مبدأ (ایران):
دسته دیگر از شرکت ها و موسسات که خرید خانه از آنها به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، شرکت هایی هستند که در ایران وجود دارند. اینچنین شرکت های با تبلیغات مختلف سعی در فریب مردم دارند. باید بدانید تمامی شرکت های املاک و موسسات مهاجرتی به ترکیه برای انجام روال کاری خود در ترکیه به مجوز نیاز دارند. مجوز های لازم فقط از سوی دولت ترکیه اخذ می گردد. بیشتر شرکت هایی که در زمینه املاک در تهران با واسطه برای مشتریان خود (در ترکیه) ملک خریداری می کنند هیچ گونه مجوزی از سوی دولت ترکیه ندارند. خرید ملک از این شرکت ها یک ریسک بزرگ است.


- شرکت های املاک محلی کوچک:
با توجه به اینکه خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه افزایش یافته است، شرکت های بسیاری در ترکیه به وجود آمده اند که اغلب آنها مجوز های لازم برای فعالیت در حوزه خرید و فروش ملک را ندارند. شرکت های بدون مجوز برای آنکه در سطح شهر شناخته نشوند و بازرسان دولتی نتوانند آنها را براحتی پیدا کنند در مکان های کم تردد شهر شرکت خود را افتتاح می کنند و از راه های مختلف مشتری به دست می آورند. این شرکت ها اغلب کوچک هستند و نام و نشانی ندارند. تحت هیچ شرایطی به این قبیل شرکت ها مراجعه نکنید. متاسفانه اخیرا دیده شده کارشناسان این شرکت ها بعد از اخذ مبالغ هنگفت از مشتریان خود، شرکت را به طور کلی منحل می کنند و متواری می شوند.


- شرکت های مهاجرتی و وکلای حقوقی بدون نام و نشان:
با عرض تأسف این روز ها به راحتی می توان یک شرکت بدون مجوز، ثبت و راه اندازی کرد و بعد از مدتی سودجویی از مردم درب آن را بست. اخیرا در ایران نیز برخی از افراد با معرفی خود به عنوان وکیل مهاجرت سعی در فریب مردم دارند که متاسفانه بسیاری از مردم در دام این افراد افتاده اند. وکلای مهاجرت که بدون مجوز و با پروانه جعلی کار می کنند، با گرفتن مبالغ بالایی قول اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را به مراجعه کنندگان خود می دهند. اما دریغ از اینکه برای این افراد کاری انجام دهند. پیشنهاد ما به شما این است که در مراجعه به این افراد در ابتدا پروانه وکالت آنها را بررسی نمایید. این افراد باید مجوز های لازم از کشور ترکیه را اخذ کرده باشند.


- افراد و شرکت های واسط دوستان و آشنایان:
متاسفانه افراد کلاهبردار حتی به نزدیکان خود نیز رحم نمی کنند. حتی بهتر است بگوییم که این اشخاص کار خود را از آشنایان و اقوام خود آغاز می کنند. به یاد داشته باشید در امر مهاجرت و یا خرید ملک در ترکیه به هیچ کسی اعتماد نکنید حتی اقوام و نزدیکان خود.