قدیم ها با شروع زمان عزاداری یکی از مشاغلی که پر رونق می شد مشاغل مربوط به ساخت و تعمیر انواع زنجیرهای عزاداری بود. ساخت و تعمیر این زنجیرها ظرافت خاصی را می‌طلبد که بسیاری از آهنگران و چاقوسازان در گذشته در بازارها اقدام به این کار می‌کردند و متأسفانه امروزه با واردات بی‌رویه زنجیرهای عزاداری از کشورهای چین و هند این نوع از مشاغل هم در حال فراموشی است. تنها تعداد معدودی از افراد در ایران هنوز به این کار مشغول هستند. از این تعداد معدود می توان حاج اسرافیل مستعد را معرفی کرد که از معدود افرادی است که همچنان با بیش از ۶۰ سال سابقه در بازار اردبیل در ایام محرم اقدام به ساخت و تعمیر زنجیرهای عزاداری می‌کند.

همه‌ساله با نزدیک شدن به ایام محرم در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور ایران مراکزی برای تهیه و فروش لوازم موردنیاز هیئت‌ها به‌ویژه زنجیر عزاداری محرم تشکیل می‌شود که از معروف‌ترین این بازارها می‌توان به بازار لوازم هیئت در خیابان ناصرخسرو تهران اشاره کرد.
البته با توجه به پیشرفت فناوری و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در میان جوانان بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم مربوط به هیئت اقدام به طراحی سایت‌های فروشگاهی و فروش از طریق فضای مجازی (به عنوان مثال سایت آگهی) کرده اند. در رابطه با خرید زنجیر محرم و لوازم مربوط به هیئت از طریق فضای مجازی، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که از مراکز و وب‌سایت های معتبر و دارای مجوز از مراجع قانونی لوازم موردنیاز خود را تهیه کنیم تا هم لوازم باکیفیت و هم با قیمت مناسب خریداری کرده باشیم.


می‌توان انواع زنجیرها را بر اساس جنس زنجیر بر دو نوع برنجی و فلزی تقسیم‌بندی کرد که قطعاً زنجیر با جنس برنج از قیمت بالاتری برخوردار است و زنجیرهای ارزان‌قیمت از جنس فلز آهن هستند.
زنجیرها را بر اساس سایز حلقه‌ها می‌توان به دو دسته زنجیرهای دانه‌ریز و دانه‌درشت تقسیم‌بندی کرد. جنس دسته زنجیر را هم می‌توان به دو دسته فلزی و چوبی تقسیم‌بندی کرد که البته عموماً امروزه زنجیرها دارای دسته‌های چوبی هستند.
البته می‌توان زنجیرها را ازنظر کاربرد به دو دسته بزرگ‌سال و بچه‌گانه نیز تقسیم‌بندی کرد که قطعاً زنجیرهای بچه‌گانه دارای تعداد کمتر زنجیر و وزن کمتری هستند در مقایسه با زنجیرهای مربوط به بزرگ‌سالان.