انجام آزمایش های لازم برای تضمین کیفیت بتن


۱٫آزمایش اسلامپ در کارخانه بتن

آزمایش صفحات بتنی برای تعیین قابلیت استفاده از بتن از نظر آزمایش دال و بتن ریزی مفید است. به این ترتیب، یک مکعب از بتن تازه قبل از خروج بتن از کارخانه برداشته می شود و آزمایش لغزش و همچنین تست های مقاومت فشاری انجام می شود. بنابراین، این آزمایش به ما اطمینان می دهد که بتن از مقاومت فشاری بالایی برای هر پروژه برخوردار است و قابلیت استفاده آن زیاد است.
پس از منتقل کردن بتن برای اجرای بتن سخت به مکان انجام پروژه، نمونه ای برداشته می شود و تست مقاومت فشاری و همچنین تست قابلیت استفاده و تست لغزش انجام می شود. در این آزمایش، کیفیت بتن را نیز باید در نظر گرفت که تغییر دما و کالیبراسیون دماسنج را نیز باید در نظر گرفت. روش این است که سه نمونه در سه سیلندر مختلف از بتن جدا شود و آزمایش هایی از مقاومت فشاری و همچنین تغییر لغزش را با گذشت زمان انجام دهد.
اسلامپ به معنای استفاده بتن بوده و در شرایط ساختمانی مختلف قابل تغییر است. اما استفاده از علامت مثبت و منفی در پشت شماره های گزارش شده حاکی از آن است که مقدار رکود گزارش شده نباید از حد مطلوب کمتر یا بیشتر باشد.۲٫بررسی پایداری در برابر فشار


تست مقاومت فشاری احتمالاً یکی از محبوب ترین آزمایش ها برای کیفیت بتن است که مقاومت بتن را در برابر فشارهای مختلف نشان می دهد. این آزمایش نیاز به تجهیزات گران قیمت و پیشرفته ای دارد که ممکن است ما به آنها دسترسی نداشته باشیم. به طور معمول، تست های مقاومت فشاری با کمک سه مکعب یا سیلندر انجام می شوند اما تا سه مورد لازم نیستند و بسته به تجهیزات، بعضی اوقات ممکن است به دو مورد کاهش پیدا کنند.با این حال، منابع استاندارد می گویند که به همان سه سه سیلندر مکعبی نیاز است، زیرا ممکن است هنگام نمونه برداری یا خشک کردن بتن مشکلاتی ایجاد شود که یکی از نمونه ها قابل استفاده نیست و سپس می توان آنها را تعویض کرد. اما اگر آزمایش کیفیت بتن انجام نشد، می توانید به جای آن از یک سیلندر اضافی استفاده کنید.به خاطر داشته باشید که تست مقاومت فشاری بعد از ۲۸ روز انجام می شود اما توصیه می شود که بتن ۶۰ روز را کاملا سپری کرده باشد. در حقیقت، در طول ۲۸ روز اول، مقاومت بتن ممکن است به حد استاندارد لازم نرسیده باشد، به همین دلیل کارشناسان حداکثر ۶۰ روز منتظر مانده و سپس یک آزمایش کیفیت بتن را انجام می دهند.۳٫تست نفوذ پذیری رطوبت

آزمایش نفوذپذیری آب یا رطوبت آزمایش دیگری از کیفیت بتن است که نفوذپذیری رطوبت در ضخامت مشخص بتن اندازه گیری می شود. این آزمایش در تعیین دوام بتن بسیار مؤثر است و معمولاً در پروژه های بزرگ و سنگین در نزدیکی دریا و رطوبت انجام می شود.آزمایش نفوذپذیری آب مطابق با استاندارد آلمانی DIN 1048 به مدت ۲۸ روز انجام می شود. این آزمایش باید در زیرساخت های بتنی مانند پایه ها، مخازن آب بتنی، دیوارهای نگهدارنده و موارد مشابه انجام شود. تعداد آزمایش های نفوذپذیری آب باید مطابق با مهندس سازه و حجم رطوبت موجود در محیط مورد توجه قرار گیرد و همه این موارد در استاندارد مربوطه ذکر شده است.فوق روان کننده کربوکسیلاتی چیست؟ضد یخ ملات مایع چیست؟


بتن سخت و بتن رنگیاهمیت انجام بررسی مقاومت فشاری بتن

تست مقاومت فشاری بتن توانایی مواد و سازه های بکار رفته در تولید بتن را برای حمل بارهای مختلف روی سطح آن و بدون ترک خوردگی و انحراف نشان می دهد. مواد مختلفی معمولاً برای کاهش اندازه، استرس و افت فشار و همچنین کاهش طول تحت فشار قرار می گیرند. حال اگر موقعیت فعلی خود را به دلیل فشار از دست بدهند، به این معنی است که از مقاومت فشاری کمی برخوردار هستند.آزمایش مقاومت فشاری بتن در مقاومت یک سازه پس از اجرای بتن سخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حقیقت، شما پایه ساختمان یا ستون ها را در نظر می گیرید، بارهای زیادی را در جهات مختلف تحمیل می کنید که ممکن است تحت فشار شکسته و خرد شوند. بنابراین، کلیه شرایط عادی و استاندارد برای بتن معمولی در این آزمایش در نظر گرفته شده است تا نمونه مورد نظر تا بالاترین مقاومت آن آزمایش شود.نمونه برداری برای تست مقاومت فشاری بتن

برای تست مقاومت فشاری از نمونه مکعب استفاده میشود که در ادامه این روش را توضیح می دهیم: تهیه نمونه مکعب بتنیبرای این کار به یک مکعب فلزی نیاز دارید که در حالت استاندارد ۱۵ در ۱۵ سانتی متر است. شما می توانید این کار را با یک مکعب ۱۰ سانتی متر انجام دهید، اما یک مکعب ۱۵ سانتی متر رایج تر است.مراحل تهیه نمونه مکعب به شرح زیر است:
  1. بتن را بطور کامل و استاندارد مخلوط کنید.
  2. داخل مکعب را کاملاً بشویید و داخل آن را روغن کاری کنید.
  3. کل مکعب را با بتن مورد نظر و با یک وسیله خاص پر کنید.
  4. حباب های داخل مکعب را با وسیله ای مانند ویبراتور حذف کنید.
  5. یک شبانه روز به بتن اجازه دهید تا به قدرت اولیه برسد و سپس از قالب خارج کنید.
  6. بعد از خارج کردن بتن از قالب، آن را به مدت ۲۸ روز در استخر آب قرار دهید.

تست شرایط استاندارد موجود در آب و مکعب بتن

آزمایش مقاومت فشار بتن مستلزم رعایت شرایط استاندارد و از پیش تعیین شده است. در حقیقت شما باید تمام عوامل مؤثر در استحکام بتن را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که بتن در حالت استاندارد به قدرت ۱۰۰٪ خود می رسد.


بنابراین باید موارد زیر را انجام دهید:
  • همیشه از میزان حجم آب استخر که برای نمونه بتن لازم است، اطمینان حاصل کنید.
  • دمای آب استخر را هر هفت روز یک بار بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
  • جلوگیری از تبخیر آب استخر و همچنین یخ زدن آن.
  • از تأثیر شرایط محیطی مانند بارندگی و هوای سرد بر روی نمونه بتنی جلوگیری کنید.