در سایت هایی که خرید و فروش اینترنتی انجام می شود، کاربران به صورت تعاملی می توانند کالا و یا خدمات خود را برای فروش قرار دهند و همینطور سایر کاربران می توانند آنها را خریداری نمایند.

طراحی سایت های خرید و فروش اینترنتی نسبت به سایت های عادی بسیار پیچیده تر است زیرا بخش های بسیاری می بایست برای کاربران به جهت مدیریت محصولات، مدیریت سفارش ها و همچنین مدیریت پرداخت ها در نظر گرفت.

سایت های خرید و فروش اینترنتی در دسته بندی سایت آگهی و نیازمندی قرار می گیرد با این تفاوت که این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می دهند که کالا و خدمات بارگذاری شده خود را در سایت در معرض فروش قرار دهند و سایر کاربران می توانند کالا و خدمات بارگذاری شده را خریداری نمایند. در بخش زیر امکاناتی که می توان برای سایت های خرید و فروش اینترنتی در نظر گرفت را برای شما بیان می نمایم.

دسته بندی مارکت
سایت خرید و فروش می بایست دارای دسته بندی با قابلیت ایجاد زیر شاخه به تعداد نامحدود باشد تا بتوان محصولات و خدمات را در شاخه های مختلف دسته بندی نمود.


قابلیت ارسال توسط کاربران
کاربران می بایست این قابلیت را داشته باشند تا بتوانند کالا و خدمات قابل عرضه توسط خود را در سایت بارگذاری نمایند و البته مطالب بارگذاری شده توسط کاربران وب سایت می بایست پس از تایید مدیر وب سایت در سایت نمایش داده شود.


قابلیت خرید کالا و خدمات
در حقیقت تفاوت سایت خرید و فروش اینترنتی با سایت آگهی و نیازمندی در همینجاست و در سایت های خرید و فروش اینترنتی کاربران می توانند کالا و خدمات خود را در سایت در معرض فروش قرار دهند و سایر کاربران می توانند محصولات و خدمات مورد نظر را خریداری نمایند.


لیست خریدهای کاربران
با توجه به آنکه قابلیت خرید در سایت وجود دارد کاربران می بایست بتوانند لیست خریدهای انجام شده قبلی خود را مشاهده نمایند و در صورت نیاز آنها را پیگیری نمایند. این قابلیت می بایست در کنترل پانل مربوط به هر کاربر وجود داشته باشد


لیست پرداخت های کاربران
در کنترل پانل کاربران همچنین می بایست بخشی برای نمایش لیست و تاریخچه پرداخت های کاربران در نظر گرفته شود تا کاربران بتوانند وضعیت پرداخت های خود را مشاهده نمایند.


قابلیت جستجو در وب سایت
با توجه به گسترده بودن و تنوع کالا و خدمات موجود در این نوع وب سایت ها قابلیت جستجوی قدرتمندی می بایست برای این نوع وب سایت در نظر گرفت. این جستجو را می توان به جستجوی اختصاصی در هر دسته بندی بسط داد تا کاربران بتوانند جستجو را با توجه به فیلدهای یک دسته بندی انجام دهند.


نسخه موبایلی وب سایت
امروزه در حدود نیمی از کاربران از موبایلی برای جستجو و بررسی سایت ها استفاده می نمایند و در صورتی که سایت شما آماده نمایش در موبایل را نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهد داد. طراحی نسخه سازگار با موبایل وب سایت امروزه بسیار مهم و ضروری می باشد و تاثیر بسیار مثبتی در موفقیت وب سایت خواهد داشت.