بلوتوث چيست و از كجا آمد؟


ازنام پادشاه دانماركي به نام Harald Blatand گرفته شده كه پس از انتقال به زبان انگليسي به بلوتوث تغييريافته است .
دربين سالهاي 940 تا 981 ميلادي مي زيست و يك وايكينگ بود كه توانست دانمارك و سوئد ونروژ را متحد نمايد .
بلوتوث بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاى كامپيوتر در قالبى بدون سيستم تاكيد دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركى است. بنابراين از آنجايى كه بلوتوث با معرفى يك معيار جهانى به هماهنگ كردن هزاران استاندارد رقيب مى پردازد؛ اين نام براى آن انتخاب شده است.
ايده اصلى در سال1994 توسط شركت اريكسون .در آن زمان در حال ساخت يك ارتباط راديويي كم مصرف ، كم هزينه بين تلفن هاي همراه و يك گوشي بي سيم بودو تصميم گرفت كه اين روش را براي تمامي سيستمها بكاربرد .
ميدانست به تنهايي موفق نخواهد بود بنابراين با شركتهاي IBM ، اينتل ،نوكيا ، 3com ، توشيبا و مايكروسافت موافقتنامه اي امضا كرد . گروه Bluetooth SIG: Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود.
پيوستن شركتهاي تري كام، Lucent، مايكروسافت و موتورولا و بيش از 2000كمپاني
دستگاههاي ساخت اين کمپانيها از پروتكلهاي متفاوت استفاده مي كرد كه قابليت ارتباط نداشتند .
پياده سازي پروتكل استاندارد براي برقراري ارتباط بين دستگاههاي ساخت شركتهاي مختلف

فرايند صدور جواز و گواهينامه:
محصول مورد نظر مي تواند با دستگاههاي ديگرداراي بلوتوث ارتباط برقرار كند
ديگر اينكه بايد مجوزهاي لازم براي اين سيستم چه در كشور سازنده و چه در كشوري كه محصول به فروش مي رود مجوزهاي قانوني آنها را دريافت كند.

بلوتوث چگونه كار مي كند ؟ (1)هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي يا صنعتي ، علمي ، پزشكي كه در سرتاسر جهان رايگان است از 2.04 گيگاهرتز تا 2.48 گيگاهرتز عمل مي كند كه فرستنده فركانس را Transmitter گوي
اين باند به 79 كانال فركانسي تقسيم مي شود كه هر كدام پهناي باند يك مگاهرتزي دارند.
محدوده ارتباطى استاندارد در بلوتوث، 10 سانتى متر تا ده متر است كه با افزايش قدرت مخابره تا صد متر نيز قابل افزايش است.
بلوتوث پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه سرعتي نزديك به 723 كيلوبيت در ثانيه است.اين سرعت خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت كاملاً كافي است.
دو دستگاه داراي بلوتوث در يك باند قرار مي گيرند و با يكديگر ازتباط برقرار مي كنند .

Bluetooth نوعى از ارتباطات امواج راديويى ولى با برد كوتاه است و از پروتكل خاصى براى ارسال اطلاعات خود استفاده مى كند و به همين دليل است كه شركت هاى معتبر سازنده دستگاه هاى ارتباطى و كامپيوترى علاقه زيادى دارند تا در اين پروژه شركت كنند.
دستگاههايي كه از بلوتوث استفاده نمي كنند از امواج راديويي بهره مي برند .
امواج راديويى سيگنال هايى هستند كه توسط فرستنده در هوا پخش مى شود. امواج راديويى قادر به انتقال صدا، تصوير و هر نوع Data هستند. تلفن هاى بى سيم، موبايل، ماهواره ها، کنترل تلويزيون و دزدگير اتومبيل از اين نوع هستند .

بلوتوث چگونه كار مي كند ؟ (2)

اين تكنولوژي كه شبكه محلي شخصي نيز ناميده ميشود
مشهور به PANersonal Area Network
اتصال دادن بين وسايل بلوتوث مي تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگيرد.
وقتي دو وسيله مجهز به تراشه هاي بلوتوث نزديك يكديگر مي رسند ، نرم افزار نهاده شده در تراشه هاي فرستنده / گيرنده (Server / Client) بلوتوث به طور خودكار يك ارتباط را برقرار مي سازد و داده ها را نقل و انتقال مي دهد.
اين تكنولوژي به دو صورت عمل مي نمايد :
نقطه به نقطه : موبايل به موبايل
نقطه به چند نقطه : چند پرينتر و فقط يك دستگاه كامپيوتر


داراي پهناي باند720Kbs و10متر قدرت انتقال (در صورت تقويت تا100متر قابل افزايش است(
درصورت مزاحمت دستگاه ثالث و ايجاد تداخل انتقال اطلاعات كند مي شود ولي متوقف نمي شود.
با سيستمهاي امروزي بيش از7دستگاه مي توانند براي برقراري ارتباط با توليد كننده امواج در يك دستگاه ديگر فعال شوند. به اين شيوه Piconet مي گويند چندين piconet را مي توان به يكديگر متصل كرد كه يك scatternet را تشكيل مي دهند.


بلوتوث در انواع وسايل مورد استفاده دارد نمونه هايي از آن را مي بينيد .


بلوتوث به عنوان پلي بين شبكه ها بكار مي رود . در واقع اصلي ترين هدفي كه بلوتوث دنبال ميكند امكان برقراري ارتباط بين ابزارهاي كاملاً متفاوت است.مثلا ارتباط بين بلوتوث يك تلفن همراه و يك دستگاه PDA

مشخصات شبكه بلوتوث به صورت مختصر آمده است :

مزاياي بلوتوث

جايگزيني سيم با شبكه بلوتوث در ابزارهاي كوچك كامپيوتري مانند موس.
آسان بودن اشتراك فايل بين دستگاههاي متفاوت مثلاً يك PDA و يك كامپيوتر كيفي.
هماهنگي دستگاههاي مجهز به تكنولوژي بلوتوث بدون دخالت كاربرو امكان ارتباط دستگاههاي ساخت كارخانجات مختلف با هم .
اتصال به اينترنت براي بسياري از دستگاهها، مثلاً يك گوشي تلفن همراه ميتواند به عنوان يك مودم براي يك كامپيوتر كيفي به كار رود.
قيمت ارزان آن و امكان عبور آن از بسياري ازموانع برخلاف امواج مادون قرمزكه بايد به صورت مستقيم حركت كنند . به عنوان مثال در كنترل تلويزيون


ارتباط در بلوتوث

ارتباط همزمان يا Synchronous: نرخ انتقال اطلاعات 423 كيلوبايت در ثانيه خواهد بود.
در اين نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گيرنده به طور همزمان قادر به دريافت و ارسال اطلاعات هستند.
در نوع ديگر ارتباط كه ارتباط غيرهمزمان يا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات 721 كيلوبايت در ثانيه خواهد بود. البته با وجود سرعت بيشتر اين ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابليت ارسال و دريافت در يك زمان را ندارد .
در اين سيستم براي جلوگيري از تداخل دستگاهها با هم از تكنيكى به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مى كند و اين تكنيك به دستگاه ها اجازه مى دهد كه در يك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغيير فركانس داشته باشند.
در اين تكنولوژى يابنده كانال آزاد بيش از 1500 بار در ثانيه كانال هاى ارتباطى را چك مى كند تا از كانال هاى اشغال شده با خبر باشد و در صورت ايجاد يك ارتباط جديد يك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد.