WFruit | Fruit Supplier and Wholesale
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: سرعت اینترنت و سرقت مجوزها در گفت و گو با مدیرعامل زیرساخت

 1. Top | #1
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  ورژن ویبولتین
  4.2
  سن
  26
  نوشته ها
  750
  مورد پسند
  387 بار
  اطلاعات
  میزان امتیاز
  91

  پیش فرض سرعت اینترنت و سرقت مجوزها در گفت و گو با مدیرعامل زیرساخت

  روزنامه گاردین روز سه*شنبه در گزارشی از تلاش*ها در هفته*های اخیر برای دسترسی به محتوای ايمیل*های فرستاده شده از طریق «جی*میل» در ایران و همچنین به «گوگل داكز» خبر داد.  بر اساس این گزارش، این كار توسط گواهینامه امنیتی یك شركت هلندی به نام Digintor انجام شده و كسانی كه در پی دسترسی بوده*اند، تلاش كردند محتوای *ایمیل افرادی كه از جی*میل استفاده می*كنند را به دست آورند.
  گزارش شده كه این شركت هلندی همچنین گواهینامه*های امنیتی وزارتخانه*های هلند را هم تامین می*كند. این شركت پس از فاش شدن این مساله گواهینامه امنیتی صادر شده را لغو كرده و گفته كه از این سوء*استفاده بی*اطلاع بوده است.

  حدود پنج ماه پیش هم گزارشی منتشر و اعلام شد كه هكر یا هكرها در تلاش برای هدایت كاربران اینترنتی به نسخه جعلی چندین پایگاه معتبر اینترنتی، به چندین گواهینامه دیجیتال(SSL) یك شركت امنیت وب دسترسی پیدا كرده*اند. برای جویا شدن از دلیل اصلی این اتفاق و علت کاهش سرعت اینترنت در چند روز اخیر به گفت*وگو با محمود خسروی، مدیر عامل شرکت زیرساخت نشسته*ایم که می*خوانید:


  در روزهای اخیر بحث دزدی SSLو به خطر افتادن امنیت اطلاعات کاربران اینترنت بسیار داغ شده است. شما به عنوان متولی زیرساخت کشور چه پاسخی برای رخ دادن این اتفاق دارید؟

  ما به هیچ وجه دخالتی در این زمینه نداریم. زیرساخت پهنای باند مورد نیاز را وارد کشور می*کند در نهایت فیلترینگی که از سوی نظام باید اعمال شود، اعمال می*شود و در اختیار شرکت*ها قرار می*گیرد. زیرساخت به هیچ وجه تغییراتی روی امنیت اطلاعات اینترنتی انجام نمی*دهد.


  بعد از این اتفاق یکی دیگر از موضوعاتی که توجه کاربران را به خود جلب کرده است مربوط به اختلال سرویس اینترنت می*شود. طی چند روز گذشته سرعت اینترنت کشور بسیار پایین بوده و در برخی مواقع نیز ارائه سرویس اینترنت شرکت*ها به کاربران کاملا قطع بود. علت به وجود آمدن این مشکل چه بود؟
  مشکلی نبود.ما که با مشکلی روبه رو نبودیم. تنها روز دوشنبه، ساعت 12 ظهر، نیم ساعت ارائه سرویس با مشکل مواجه بود که سریع هم این مشکل برطرف شد. همچنین به وجود آمدن این اختلال هم به شرکت زیرساخت ارتباطی نداشت.  شرکت*ها علت این افت سرعت اینترنت را به گردن مشکلات فنی از سوی شرکت مخابرات ارتباط می*دهند، در ادامه هم مخابرات مشکل از طرف شرکت خود را رد می*کند. در نهایت این اختلال به وجود آمده از سوی چه نهادی بود؟ شرکت*های اینترنتی، مخابرات یا زیرساخت؟
  من با اطمینان کامل می*گویم که زیرساخت طی این چند روز با هیچ مشکلی روبه*رو نبوده که باعث کاهش سرعت اینترنت شده باشد. آمارها و گزارش*هایی هم که در شرکت وجود دارد ادعای من را ثابت می*کند.


  پس اختلالات اخیر در ارائه سرویس اینترنت شرکت*ها، طی چند روز گذشته به چه دلیلی بود؟
  گزارشی از این قطع و وصلی به ما ارسال نشده است بالاخره ما هم داریم از همین پهنای باندی که شما استفاده می*کنید استفاده می*کنیم. ما پهنای باند را افزایش دادیم برای اینکه روی کیفیت شبکه اینترنت تاکید بسیاری داريم.


  اذعان می*کنید که مشکل به هیچ وجه از سوی شرکت زیرساخت نبوده، مخابرات و شرکت*های اینترنتی هم همین اظهارنظر را دارند، در این بین پس علت به وجود آمدن مشکل در سرویس اینترنت کاربران چیست؟

  به وجود آمدن این قطع و وصل*های سرعت اینترنت طبیعی است، چرا که این پهنای باند تا به دست کاربرنهایی برسد چندین بار دست به دست می*شود. زیرساخت از دروازه بین*المللی (گیت وی) این پهنای باند را وارد کشور می*کند و به صورت کلان در اختیار شرکت*های پخش*کننده سرویس اینترنت قرار می*دهد و آنها هم این پهنای باند را به صورت خرد خرد در اختیار شرکت*های نهایی قرار می*دهند تا در نهایت این شرکت*ها هم این پهنای باند را در اختیار کاربر نهایی بگذارند. طولانی شدن این مسیر گاهی اوقات ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی در ارائه سرویس به کاربران شود که باید این مسیر کنترل و نظارت شود.  تا به حال مسیر پهنای باند مورد بررسی و نظارت نبوده است؟

  ما بارها از سازمان تنظیم مقررات خواسته*ایم این مسیر را بررسی کند تا علت به وجود آمدن برخی مشکلات در این حوزه مشخص شود. اگر یک اپراتور، بیشتر از ظرفیتی که در پروانه در خصوص به اشتراک گذاشتن پهنای باند میان کاربرانش وجود دارد اقدام کند، طبیعی است که وقتی ترافیک شبکه بالا برود کاربران آن سرویس دهنده دچار مشکل *شوند. البته گویا سازمان تنظیم مقررات هم پیگیر این موضوع است تا در نهایت کاربران ضرری متحمل نشوند.
  در مقابل این اظهار نظر شما، شرکت*های اینترنتی این نظر را دارند که هیچ*گاه خارج از تعهدات پروانه خود عمل نمی*کنند و اگر در این بین کاربر نهایی نمی*تواند از سرویس اینترنتی خود به خوبی استفاده کند به این خاطر است که شرکت زیرساخت پهنای باند کافی در اختیارشان قرار نمی*دهد.

  ما باید نیاز کسانی که به زیرساخت مراجعه می*کنند را تامین کنیم و در برنامه داریم که تعهدات خود را انجام دهیم.
  یعنی به تازگی زیرساخت خود را ملزم کرده است که به تعهداتش پایبند باشد؟

  خیر، ما پیوسته به تعهدات خود پایبند هستیم. ببینید در ابتدای سال حجم پهنای باند کشور به 25 گیگابیت می*رسید که این حجم پهنای باند شامل 150 یا 160 stm1 می*شود. اما زیرساخت این میزان پهنای باند را در حال حاضر به 34 گیگا بیت یعنی 221، stm1 رسانده است. همچنین یک خبر خوش دیگر هم که باید بدهم این است که تا اواخر شهریور ماه 64، stm1 دیگر به این میزان اضافه می*شود.  شما در گفت*وگوهای مختلف این اظهار نظر را مطرح می*کنید که پهنای باند کشور در حال افزایش است اما اکثر کارشناسان و فعالان این حوزه علت اصلی کاهش سرعت اینترنت را به نبود پهنای باند کافی در کشور ارتباط می*دهند.

  ببینید زیرساخت همیشه پهنای باند مورد نیاز شرکت*ها را تامین کرده است ولی اینکه این شرکت*ها همین پهنای باند ارائه شده را با چه شرایطی و بین چند کاربر به اشتراک می*گذارند باید از سوی سازمان تنظیم مقررات بررسی شود. برای مثال وقتی شرکتی از ما درخواست 10 گیگ پهنای باند می**کند ما هم این میزان را در اختیارش قرار می*دهیم. دیگر بررسی اینکه با این پهنای باند چه کار می*کند یا چگونه آن را واگذار می*کند که کاربر نمی*تواند از سرعت 128 کیلو بیتی خود استفاده کند که برعهده شرکت زیرساخت نیست.  درست است، اما این اضافه شدن به پهنای باند کشور یا افزایش stm1*ها تا کنون هیچ تاثیری روی سرعت اینترنت کشور نداشته است.

  مطمئنا تاثیر داشته است، اما شبکه در حال توسعه است و مشتریان جدید به شبکه اضافه می*شوند.  این تاثیر به نظر شما بیشتر جنبه منفی نداشته است؛ چرا که در رتبه*بندی*های جهانی یا حتی منطقه*ای ایران از نظر سرعت و پهنای باند پیوسته در رده*های اخر جدول قرار داشته است.

  در بحث زیرساخت ما باید شبکه قابل قبولی را فراهم کنیم که در حال انجام این کار هم هستیم و همانطور که خود شما هم اشاره کردید پیوسته در حال افزایش پهنای باند کشور هستیم، اما در بخش دسترسی ما هیچ وظیفه*ای بر عهده نداریم. زیرساخت وظیفه تامین نیاز*های اپراتورها را دارد. در کل شما از یک اینترنت 128 کیلو بیتی انتظار چه سرعتی را دارید. برخی مشکلات در این بخش باید ریشه یابی شود.  اگر از بحث کاهش سرعت اینترنت خارج شویم در بحث بر سر قیمت اینترنت هم اظهارات متفاوتی مطرح است و بسیاری قیمت اینترنت در کشور را بالا عنوان می*کنند، اما شما بارها اعلام کرده*اید که قیمت اینترانت کشور بسیار ارزان است و این ارزان بودن قیمت را شما در مقایسه با چه سرویسی عنوان می*کنید؟

  وقتی می*گوییم اینترانت ارزان است، این ارزانی در مقایسه با اینترنت مطرح می*شود.  اینترانت چه ارتباطی به اینترنت دارد به نظر شما این دو مقوله از یکدیگر جدا نیستند؟

  خیر اگر شما بتوانید سرویس*های داخلی را به روی شبکه داخلی کشور انتقال دهید، یعنی همان شبکه ملی اطلاعات، مسلما هزینه ارائه سرویس*های اینترنتی کاهش پیدا می*کند.


  درست است، اما هنوز که شبکه ملی اطلاعات راه*اندازی نشده است.
  در ابتدای راه هستیم. در حال حاضر خیلی از سرورها از خارج به داخل کشور منتقل شده*اند و دولت بسیاري از سازمان*ها و شرکت*ها را ملزم به استفاده از میزبانان داخلی کرده است.

  از سال گذشته شرکت زیرساخت برای کاهش هزینه*های شرکت*های اینترنتی تخفیف 20 درصد پهنای باند را مطرح کرد که در حال حاضر هم بسیاری از شرکت*ها از این تخفیف استفاده کرده*اند، اما برخی شرکت*هایی که در شهرستان*ها مشغول به فعالیت*هستند به خاطر اینکه به صورت مستقیم از مخابرات پهنای باند مورد نیاز خود را خریداری می*کنند، امکان استفاده از تخفیف 20 درصدی شرکت زیرساخت را نداشته*اند. این دسته از شرکت*ها چگونه می*توانند از این تخفیف استفاده کنند.
  زیرساخت این تخفیف را تنها به مشتریان خود ارائه می*دهد پس نمی*توانیم به مشتریان افراد دیگر هم تخفیف بدهیم.  یعنی شرکت زیرساخت برنامه*ای برای این دست از شرکت*ها ندارد تا آنها هم از این تخفیف استفاده کنند؟
  این شرکت*ها برای دریافت این تخفیف باید خواسته خود را از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دنبال کنند ما تکلیفی نداریم برای اینکه این تخفیف را به مشتریانی که با ما هیچ ارتباطی ندارند هم ارائه کنیم.


  براساس اظهاراتی که در زمان ارائه این تخفیف از طرف خود شما مطرح شد، قرار بود ارائه این گونه تخفیف*ها به شرکت*های اینترنتی ادامه داشته باشد. آیا برنامه* جدیدی برای ارائه تخفیف بیشتر به شرکت*های اینترنتی در دستور کار شرکت زیرساخت قرار دارد؟
  بررسی*ها و ارزیابی*هایی در این زمینه صورت گرفته است و زیرساخت پیوسته به فکر کاهش هزینه*های این بخش است، اما هزینه*های شرکت در سال جاری بسیار بالا رفته است، هزینه*هایی که شاید ارتباط مستقیمی*با ارائه سرویس*های اینترنتی نداشته باشد، اما به صورت مستقیم روی هزینه*ها تاثیر گذار است. برای مثال اگر تا سال گذشته هزینه پرداخت برق شرکت در مجموع 400 یا 500میلیون بود، در حال حاضر ما ماهانه هزینه میلیاردی در این زمینه پرداخت می*کنیم. بنابراین هنوز نمی*دانیم می*توانیم در ادامه و با این شرایط به شرکت*های سرویس*دهنده اینترنتی تخفیف جدیدی ارائه کنیم یا نه. اما در کل در شرکت زیرساخت کمیته تعرفه*ای وجود دارد که این کمیته پیوسته در حال بازنگری و ارزیابی تعرفه*های اینترنتی است و با نظر این کمیته اگر بتوانیم حتما به شرکت*ها تخفیف*هابی ارائه می*کنیم.

  کاربر مقابل از iLove بابت این پست مفید تشکر کرده است:

 2. گیفت کارت آیتونز

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزش اضافه کردن ساعت زیر آواتار ویبولتین نسخه 4
  توسط VBIran در انجمن آموزش های وی بولتین
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 2013/01/10, 08:00 PM
 2. یک ساعت خیلی زیبا و قشنگ
  توسط PreSideNt در انجمن هک 4.1.x
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 2011/11/29, 07:15 AM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011/11/12, 10:29 PM
 4. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2011/07/20, 01:02 AM
 5. اموزش: نمایش ساعت زیر آواتور کاربر
  توسط Haji در انجمن هک و آموزش های مخصوص
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011/05/07, 07:29 PM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •