گشت و گذار در وب با مرورگر فایرفاکس همیشه لذت بخش است و وقتی از افزونه ها برای افزودن امکانات جدید به این مرورگر استفاده می کنید لذت گشت و گذار در وب بیشتر هم می شود. افزونه ها تنها راه لذت بردن از وب نیستند بلکه می توانید با نصب اسکریپتهایی که به گریزمانکی معروفند امکانات بیشتری را به صفحات در حال بازدید اضافه کنید. برای استفاده از این اسکریپتها باید افزونه گریزمانکی را نصب کنید. پس از نصب این افزونه می توانید به سایت userscripts مراجعه کرده و اسکریپت مورد نیاز خود را پیدا کرده و نصب کنید. در ادامه یک افزونه برای پیدا کردن اسکریپتهای ساخته شده برای یک سایت را بررسی کرده و سپس یک اسکریپت را نیز نصب می کنیم.
افزونه گریزفایر، افزونه ای است که شما را از مراجعه به سایت Userscripts برای یافتن اسکریپ بی نیاز می کند. با نصب این افزونه کافیست در حین بازدید از یک سایت بر روی آیکون گریزمانکی در نوار وضعیت راست کلیک کنید تا تعداد تمام اسکریپتهای نوشته شده برای آن سایت به شما نمایش داده شود.
[CENTER ID=Z04O][/CENTER ID]
با کلیک بر روی نمایش دهنده تعداد پنجره ای باز می شود که لیست تمام اسکریپتها همراه با توضیحات مربوطه دیده می شود. از همین پنجره می توانید برای نصب اسکریپ اقدام کنید.
[CENTER ID=E.31] [CENTER ID=MZ-T][/CENTER ID][/CENTER ID]
نصب یک اسکریپت:
حالا با نصب یک اسکریپت می خواهیم امکانی را به Gmail اضافه کنیم. در Gmial امکان ساخت برچسب یا همان Lable وجود دارد ولی امکان ندارد بتوانید برچسبها را طبقه بندی کنید. مثلا یک برچسب به نام iclub دارید که می خواهید این برچسب 2 برچسب زیرمجموعه به نامهای "ثبت نام" و "درخواست" داشته باشد. برای این کار باید اسکریپت Folders4Gamil را نصب کنید.
برای نصب این اسکریپت می توانید به Gmail رفته و همانطور که گفته شد لیست اسکریپتهای نوشته شده برای Gmial را باز کنید و از آنجا Folders4Gmail را نصب کنید. با کلیک بر روی نصب پنجره Greasemonkey install ظاهر می شود که باید بر روی گزینه Install کلیک کنید.
پس از نصب، برای استفاده از این امکان جدید افزوده شده به Gmail باید به صفحه مدیریت برچسبها در Gmail رفته و برچسبها را ویرایش کنید. حالا برای ساخت زیرمجموعه برای برچسب iClub کافیست یک برچسب با نام"ثبت نام/ iClub " و یکی دیگر با نام "درخواست/ iClub " بسازید.
[CENTER ID=CVMN][/CENTER ID]
اسکریپت نصب شده به صورت خودکار این برچسب ها را زیرمجموعه iClub نمایش می دهد (اگر اسکریپت عمل نکرد Ctrl+f5 را بزنید).
[CENTER ID=K_UF][/CENTER ID]
همانطور که می بینید این اسکریپت امکان بسیار جالبی را به جی میل افزود.
احتیاط: در نصب اسکریپتها مراقب باشید. احتمال سوء استفاده برخی از کدها، از اطلاعات شخصی شما وجود دارد.