تبلیغات در اینترنتPanypay
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

مقاله: دستورات کاربردی htaccess

  1. دستورات کاربردی htaccess »

   دستورات کاربردی htaccess

   نگارش: , by (We could belong together)
   2012/05/16 10:01 PM
   امتیاز: 

   درود .


   قطع دسترسی از طریق IP

   با این روش شما میتوانید بازه خاصی از آدرس IP یا IP خاصی از فرد خاصی را اضافه كنید تا ان فرد صاحب IP نتواند وارد صفحه خاص یا كل وبسایت شود . البته در كنترل پنل‌ها اصولا این گزینه به صورت گرافیكی هست اما توجه كنید كه اگر در انجا به این كار اقدام كنید فرد مورد نظر از كل سایت محروم خواهد شد اما با استفاده از این عمل میتوانید IP خاصی را از صفحه خاصی محروم كنید . مثلا فرض كنید ادرس گوگل بت رو بگذاریم تا نتواند وارد صفحه خاصی شود .
   بنابراین خطوط زیر را اضافه كنید :


   کد:
   Order allow,denyDeny from ipaddressAllow from all
   به جای ipaddress میتوانید ادرس ایپی را بنویسید مثل : 172.16.204.100
   خط اول میگوید كه شما میخواهید چكار كنید و خط دوم میگوید كه ادرس مشخص شده را ممنوع كند . البته میدانید كه هر فرد با هر قطع ارتباط از اینترنت مخصوصا سرویس‌های تلفنی بعد از هر بار اتصال ادرس ایپی انها عوض میشود یعنی 3 رقم اخر كه برای اینكه كل 256 ادرس را ممنوع كنید كافیست ارقام اخری را ننویسید .
   خط اخر هم به دیگران اجازه میدهد كه وارد سایت شوند . در ضمن شما میتوانید نام دامنه را نیز ممنوع كنید به این صورت كه به جای ادرس ای پی بنویسید : .parsx.com
   وقتی كاربر سعی در ورود به صقحه ویژه كه ممنوع شده است را دارد پیغام خطای 403 را میبیند . اگر میخواهید مثلا دایركتوری خاصی را از دسترسی همه ممنوع كنید اما اسكریپت‌ها و دیگر اجزایی كه به فایل نیاز دارند بتوانند به ان دسترسی پیدا كنند كافیست خط deny from all را اضافه كنید .


   عوض كردن ایندكس فولدری خاص

   اكثر میزبانهای وب فایلی كه وظیفه لود شدن در هنگام باز كردن دایركتوری خاصی را دارد با نام index قرار میدهند كه با استفاده از htaccess میتوانید انرا عوض كنید . خط زیر را به فایل اضافه كنید :

   کد:
   DirectoryIndex filename.html
   حتما دیده اید كه اگر فایل index.html در دایركتوری نبود سرور فایل دیگری مثلا index.php را اجرا میكند روش به اینصورت است كه در دستور فوق بعد از filename.html با یك فضای خالی نام‌های دیگر را وارد میكنید . بنابراین سرور در دایركتوری ویژه ابتدا به دنبال فایل اولی و سپس به دنبال فایل دومی و به همین ترتیب جستجو میكند . اگر هم هیچ یك از فایل‌ها پیدا نشد پیغام خطای 404 ظاهر میشود .


   Redirect توسط htaccess

   حتما میدانید كه راههای زیادی برای ریدایركت كردن فایلی خاص به فایل دیگر وجود دارد اما بهترین كار همین است كه میگویم
   در فایل خط زیر را وارد كنید :   کد:
   Redirect /OldDir/OldFile.html http://www.domainname.com/newdir
   بنابراین دستور به شرح زیر است


   کد:
   Redirect oldlocation newlocation
   منتهی یادتان باشد كه newlocation باید نام ادرس كامل سایت باشد .   مخفی كردن محتویات دایركتوری

   شاید درون فولدرتان فایلی نداشته باشید كه لود شود بنابراین لیست تمامی فایلهای فولدر شما نمایان میشود كه این اصولا از لحاظ امنیتی هم مناسب نیست و اگر یادتان باشد در مطلبی كه در مورد ساخت سایت در ویندوز 2003 دادم گزینه ای داشتیم برای اینكه این فایلها لیست نشوند همچنین در كنترل پنل هم چنین گزینه ای داریم اما خوب ان هم به صورت كلی در سایت ظاهر میشود . به هر حال میتوانید خط زیر را وارد كنید :   کد:
   Options -Indexes
   یا خط زیر را وارد كنید


   کد:
   IndexIgnore *
   اما عكس این عمل نیز میتواند اتفاق بیفتد یعنی به صورت پیشفرض در سرور تنظیم شده است كه فایلها لیست نشودند اما شما میتوانید این گزینه را با خط زیر غیزفعال كنید :


   کد:
   Options +Indexes
   اگر هم میخواهید فایلها لیست شوند اما گروه خاصی از انها مثلا عكس‌ها لیست نشوند به صورت زیر عمل كنید :


   کد:
   IndexIgnore *.gif *.jpg
   بعضی سرور‌ها بعضی از فایلها را نمیشناسند با استفاده از این فایل میتوانید خط زیر را وارد كنید تا انها را بشناسد مثلا برای فایل‌های فلش میتوانید دستور زیر را وارد كنید


   کد:
   AddType application/x-shockwave-flash swf
   Addtype به فایل اعلان میكند كه باید نام فایلی جدید اعلان شود.
   میدانید كه هر فایلی كه از سرور سایت شما بارگذاری میشود در پهنای باند شما موثر است حال فرض كنید شما فایلی مثلا عكسی یا موسیقی برای دانلود در سایت گذاشته اید ! خوب بالطبع شما با استفاده از فرمول و محاسباتی كه در ذهن خود انجام داده اید و نسبت به تعداد كاربرانتان سنجیده اید كه با پهنای باندتان مطابقت داشته باشد اما كافیست سایت‌های دیگری از فایل شما مثلا یك عكس شما استفاده كنند و عكس شما را در سایت خود قرار دهند و ادرس عكس ادرس همان عكسی باشد كه در سایت شما قرار دارد بنابراین از پهنای باند شما برای بار گذاری عكس استفاده میشود لذا انروزی كه پهنای باند شما از حد خود میگذرد شما باید هزینه كنید كه باز هم پهنای باند بخرید در صورتی كه میتوانید با استفاده از این فایل از انجام چنین كاری ممانعت كنید !منتهی قبلش باید توجه داشته باشید كه ایا هاست سرور شما از mod_rewrite پشتیبانی میكند یا خیر ؟!
   اگر نمیكند این گزینه برای شما فایده ای نخواهد داشت و نمیتوانید با این كار مبادرت ورزید .
   به فولدری كه ان فایل یا مجموعه عكس‌های شما قرار دارد بروید و در فایل .htaccess ان دایركتوری خطوط زیر را اضافه كنید


   کد:
   RewriteEngine onRewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]RewriteRule \.(gif|jpg)$ - [F]
   به جای mydomain.com نام دامنه خودتان را بنویسید مثلا parsx.com دستور فوق باعث میشود فایل‌های با پسوند gif jpg نتوانند در سایت‌های دیگر نمایش داده شوند اما شما میتوانید كار دیگری نیز بكنید مثلا بگذارید دیگران از عكس‌های شما استفاده كنند و سپس طی یك حركت ناجوانمردانه فایل htaccess را گونه ای تعویض كنید كه تمامی عكس‌ها و فایل‌ها با عكس دیگری نمایش داده شوند مثلا عكسی بگذارید كه ادرس سایت خودتان را بگذارید . مثلا freeservers چنین كاری كرده است . اگر به عكس سایت‌هایش لینك دهید نام سایت خودش نمایش داده میشود .

   کد:
   RewriteEngine onRewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.mydomain.com/badimage.gif [R,L]
   به جای mydomain نام دامنه خودتان و ادرس عكس خودتان رابه جای ادرس فوق بگذارید .   با .htaccess قلب وب‏سایت خود را تحت کنترل بگیرید

   اگر از وب‏سرور آپاچی برای وب‏سایت خود استفاده می‏کنید، دیگر نیازی نیست برای هر مشکل جزئی و کوچک، به وب‏مستر هاستینگ‏تان تماس بگیرید. با یادگیری قابلیت‏های مهم فایل .htaccess، می‏توانید کنترل کامل وب‏سایت خود را برعهده بگیرید.

   در هنگام استفاده از فایل .htaccess، دانستن سه نکته از اهمیت به‏سزایی برخوردار است:

   نکته اول: فایل .htaccess را می‏بایست به صورت ASCII آپلود کرده و مجوز دسترسی به آن را بر روی 644 (یا rw-r--r--) تنظیم نمایید.
   نکته دوم: فایل .htaccess را می‏توانید به پوشه‏های مختلفی اعمال نمایید. به عنوان مثال اگر آن را بر روی root آپلود نمایید، تنظیمات آن به کل وب‏سایت اعمال خواهد شد و اگر آن را درون پوشه‏ای نظیر images/ آپلود نمایید، تنظیمات آن به پوشه images و زیرپوشه‏های آن اعمال خواهد شد.
   نکته سوم: هر htaccess را می‏بایست درون یک خط تایپ نمایید. یعنی در انتهای هر دستور، می‏بایست یک‏بار کلید Enter را فشار دهید.

   جلوگیری از لیست شدن محتویات یک پوشه

   فرض کنید پوشه‏ای از تصاویر دارید و نمی‏خواهید که افراد غریبه، محتویان این پوشه را دیده و آن‏ها را تماشا کنند. برای این کار، سه راه وجود دارد:
   1- ساخت یک صفحه index و قرار دادن آن در پوشه مورد نظر
   2- استفاده از فایل .htaccess
   3- استفاده از فایل‌های HEADER و README
   از آنجا که بحث ما در مورد فایل .htaccess می‏باشد، راه دوم را مورد بررسی قرار می‏دهیم. برای این کار می‏بایست از فرمان IndexIgnore استفاده نمایید:   کد:
   IndexIgnore *
   این کد از لیست‏شدن تمامی فایل‏های پوشه مورد نظر، جلوگیری می‏کند. حال فرض کنید که درون پوشه‏ای انواع‏واقسام فایل‏ها نظیر فایل‏های اچ‏تی‏ام‏ال و تصاویر دارید و می‏خواهید که فقط از لیست شدن تصاویر جلوگیری شود. بدین‏منظور می‏توانید از کد زیر استفاده کنید:


   کد:
   IndexIgnore *.gif *.jpg
   در واقع این کد از لیست‏شدن تمامی فایل‏هایی که به .gif و .jpg ختم می‏شوند، جلوگیری می‏کند.
   حال فرض کنید که سرور شما، به طور پیش‏فرض، از لیست‏شدن پوشه‏ها جلوگیری کرده است و شما می‏خواهید آن را تغییر دهید. برای این کار می‏توانید از دستور زیر استفاده کنید:


   کد:
   Options +Indexes


   عوض کردن صفحه پیش‏فرض وب‏سایت


   به طور کلی، تمامی وب ‏سرورها از روی قانون خاصی صفحات وب را نشان می‏دهند. برای آنکه صفحات وب تنها به یک پسوند منحصربه‏فرد نظیر .htm ختم نمی‏شوند و انواع‏و‏اقسام پسوند‏های مختلف، برای صفحاتوب وجود دارد.
   حال فرض کنید که وب‏سرور شما، ابتدا فایل index.html را نشان می‏دهد و در صورت نبود آن، فایل‏های index.htm، index.php و ... شما می‏خواهید این روند را تغییر داده و فایل index.php را در اولویت قرار دهید. بدین منظور می‏بایست از دستور DirectoryIndex استفاده نمایید:


   کد:
   DirectoryIndex index.php index.cgi index.pl default.htm
   کد بالا ابتدا به دنبال فایل index.php گشته و در صورت پیدا کردن آن، آن را به عنوان صفحه وب پیش‏فرض نمایش می‏دهد. اگر فایل index.php پیدا نشد، سرور به دنبال فایل بعدی که index.cgi می‏باشد گشته و همین روال، ادامه پیدا می‏کند. دقت داشته باشید که شما حتما مجبور به استفاده از index برای نام فایل نیستید و از هر اسم دیگری نیز، می‏توانید استفاده کنید.   Redirects

   شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده باشد که به وب‏سایتی مراجعه کرده باشید و سپس متوجه شوید که آدرس وب‏سایت به طور اتوماتیک عوض شده و در واقع شما به آدرس دیگری ارجاع داده‏شده‏اید. برای این‏کار می‏توانید از دستور Redirect استفاده نمایید:   کد:
   Redirect /olddirectory/oldfile.html http://yoursite.com/newdirectory/newfile.html
   همچنین می‏توانید یک پوشه را به پوشه دیگر ارجاع دهید:


   کد:
   Redirect /olddirectory http://yoursite.com/newdirectory/


   Hot Linkin


   در جامعه وب‏مسترها، عبارت Hot Linkin یک عبارت نفرت‏برانگیز است که از آن به عنوان «نقره‏داغ وب‏مسترها» نیز یاد می‏شود. اما معنای آن چیست؟
   فرض کنید دارای یک سایت عکاسی هستید که روزانه تعداد زیادی عکس در زمینه‏های مختلف را در آن آپلود می‏کنید و در اختیار عموم قرار می‏دهید. حال فرد دیگری از عکس‏های شما در وب‏سایت خود استفاده می‏کند. این کار نه تنها برای شما هیچ سودی نخواهد داشت، بلکه از پهنای باند شما (BW) خواهد کاست و در نتیجه به زحمت و هزینه خواهید افتاد.
   همچنین شما نمی‏توانید بفهمید که چه وب‏سایت‏هایی از عکس‏های شما استفاده کرده‏اند تا به آن‏ها اخطار دهید.
   برای جلوگیری از چنین ع***، می‏توانید Hot Linkin را به وسیله mod_rewrite غیر فعال کنید:


   کد:
   RewriteEngine onRewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]RewriteRule \.(gif|jpg)$ - [F]
   یادتان نرود که mydomain.com را به آدرس وب‏سایت خود تغییر دهید. همچنین می‏توانید کاری کنید در صورت استفاده از عکس‏های سایت شما، به جای نمایش آن‏ها، عکس مورد نظر شما نشان داده شود. مثلا اگر سایت A از عکس‏های سایت شما استفاده کرد، عکسی را نمایش دهید که تبلیغ سایت شما باشد. برای این‏کار می‏توانید از کد زیر استفاده کنید:

   کد:
   RewriteEngine onRewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?mydomain.com/.*$ [NC]RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.mydomain.com/nasty.gif [R,L]
   آدرس عکس خود را در خط آخر کد تغییر دهید.
   تذکر: mod_rewrite یکی از قابلیت‏های وحشت‏ناک به‏دردبخور آپاچی می‏باشد که توضیح مفصل آن، احتیاج به یک مقاله صدصفحه‏ای دارد.   صفحات خطا

   به احتمال قوی با خطای معروف 404 در اینترنت سروکار داشته‏اید. خطایی که اعصاب آدم را به‏هم می‏زند. این خطا در صورتی ظاهر می‏شود که صفحه مورد نظر شما (به هر دلیل)، در دسترس نباشد. یعنی در واقع صفحه‏ای وجود نداشته باشد و شما آن را از مرورگر بخواهید.
   وب‏سایت‏های حرفه‏ای و آن‏هایی که خواهان جذب مخاطب برای وب‏سایت‏هایشان هستند، این صفحات خطا را (که هر فرد با دیدن آن‏ها سریعا دکمه close را می‏زند) سفارشی می‏کنند. یعنی به جای آن خطای 404 تکراری، یک صفحه خطای مناسب (در فرمت وب‏سایت) می‏گذارند و به مخاطب راهنمایی‏هایی می‏دهند.
   معمولا در این نوع صفحات خطا، بیوگرافی کوچکی از وب‏سایت و زمینه کاری آن نوشته شده و سپس مخاطب را (به وسیله لینک و یا اتوماتیک) به صفحه اصلی وب‏سایت ارجاع می‏دهند.
   برای ساخت صفحات خطا (که تعداد آنها کم هم نیست!)، و ارجاع مخاطبین درصورت برخورد به صفحات خطای مختلف به آن‏ها، می‏توانید از کد زیر استفاده کنید:   کد:
   ErrorDocument code /directory/filename.ext
   به عنوان مثال کد زیر، مخاطب را در صورت مواجه شدن با خطای 404، به صفحه notfound.html ارجاع میدهد:


   کد:
   ErrorDocument 404 /notfound.html
   ویرایش توسط Mr.Ramin : 2012/05/16 در ساعت 10:07 PM
 1. Top | #2
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  6.X.X
  نوشته ها
  607
  میزان امتیاز
  74

  پیش فرض

  مرسی دوست عزیز.اگه همه ی این ها رو با هم قرار بدیم مشکل پیش نمی یاد.

  کاربر مقابل از software بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 2. Top | #3
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  4.2
  نوشته ها
  3,417
  میزان امتیاز
  524

  پیش فرض

  اگه به همه احتیاج دارید , قرار بدید مشکلی نیست

 3. Top | #4
  مدیر بخش

  ورژن ویبولتین
  4.2
  نوشته ها
  4,746
  میزان امتیاز
  623

  پیش فرض

  واقعا اموزش خیلی عالی هست رامین جان مخصوصا ( مخفی كردن محتویات دایركتوری و Redirect توسط htaccess )

  خسته نباشی داداش و ممنون

  کاربر مقابل از P4NiSh3R بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 4. Top | #5
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  3.8.6
  نوشته ها
  19
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض باز نشدن سایت با www

  ممنون از رامین عزیز بابت تاپیک خیلی خوبشون. خیلی استفاده کردم. دم شما گرم
  یک سوال داشتم
  اگر سایتی با www باز نشه یا ساب دامینی که داره با www باز نشه از طریق htaccess میشه کار ی کرد که این مشکل حل بشه؟

 5. Top | #6
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  3.8.6
  نوشته ها
  19
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  بامپ

 6. Top | #7
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  4.2
  نوشته ها
  3,417
  میزان امتیاز
  524

  پیش فرض

  اگر سایتی با www باز نشه یا ساب دامینی که داره با www باز نشه از طریق htaccess میشه کار ی کرد که این مشکل حل بشه
  توی پنل مدیریت میشه آدرس رو انتخاب کنید که با www باشه یا بدون www !
  دستور هم برای قفل کردن www در سایت هست .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کسانی که این مقاله را دیده اند از این مقاله ها نیز بازدید کرده اند

 1. دستور اینکلود رو فروم خروجی نمیده
  توسط Blacky در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2011/08/09, 05:16 AM
 2. کمک فوری درمورد رستور بک آپ
  توسط Maziar در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2011/05/27, 11:51 PM
 3. کار نکردن دستور العمل ها در کنترل پنل
  توسط sir_man در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 2011/05/17, 05:27 PM
 4. بعد از هک شدن و رستور بکاپ یک ارور داد لطفا کمک کنید
  توسط شهریار جون در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011/04/09, 07:29 PM
 5. رستور بک آپ
  توسط M.J.R در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2011/02/20, 07:01 PM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •