تبلیغات در اینترنتPanypay
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

مقاله: MyBB یا Vbulletin ؟ مساله این است !

  1. MyBB یا Vbulletin ؟ مساله این است ! »

   MyBB یا Vbulletin ؟ مساله این است !

   نگارش: , by (کاربر سایت)
   2013/02/25 10:29 AM
   امتیاز: 

   همیشه این سوال در ذهن افرادی است که میخواهند انجمن اینترنتی (فروم) راه اندازی کنند : کدام انجمن ساز بهتر هست؟
   اگر جستجوی کوچیکی انجام دهید خواهید دید که انتخاب های مختلفی برای راه اندازی فروم وجود دارد اما تقریبا بحث اصلی انتخاب به دو مورد ختم میشود : ویبولتین یا مای بی بی ؟ به وفور در انجمن ها و وبسایت های مختلف با این سوال برخورد کردم و البته جواب های مختلف (و سلیقه ای) از سمت کاربران (کسانی که از این دو انجمن ساز استفاده کرده اند و یا افرادی که بعنوان یوزر در انجمن ها فعالیت می کنند) دیده میشود.
   در این پست قصد دارم بیشتر راجع به این دو انجمن ساز صحبت کنم و بعنوان کسی که تجربه استفاده کرده تجربیاتم را در اختیار افرادی قرار بدهم که میخواهند بین این دو یک انتخاب صحیح داشته باشند.

   قیمت :
   به طور حتم بحث قیمت یکی از عوامل موثر در انتخاب ماست. MyBB رایگان و Vbulletin غیر رایگان است . هر چند این امکان وجود دارد که از نسخه نال شده (کرک شده) ویبولتین هم استفاده کرد اما برای استفاده از نسخه نال شده انتخاب های شما برای یک میزبان مناسب محدود خواهد شد و تنها می توانید از ویبولتین نال شده روی سرور های وارز (فاقد کپی رایت) استفاده کنید ، چون در صورتی که شرکت سازنده ویبولتین متوجه شود انجمن شما دارای فاقد لایسنس است به سرویس دهنده شما گزارش داده و چنان که سرویس دهنده پیرو قوانین کپی رایت باشد اقدام به بستن اکانت شما خواهد کرد.
   هر چند بحث های مختلفی درباره پایین بودن امنیت نسخه نال شده ویبولتین بین کاربران وجود دارد اما از نظر تجربه میتوانم بگویم در نسخه نال شده ویبولتین (که توسط دو گروه DGT و FS) مشکل امنیتی ندیده ام و ضعف امنیتی ندارند. بنابراین در فاکتور قیمت ، نمیتوان برتری را به یک انجمن ساز داد و هر دو را میتوان به صورت رایگان مورد استفاده قرار داد. البته اگر شما رعایت کننده قوانین کپی رایت هستید دیگر قضیه متفاوت است و این مورد به خودتان باز می گردد که آیا میخواهید برای انجمن ساز هزینه کنید یا خیر .

   امنیت :
   امنیت یک وبسایت به موارد مختلفی وابسته است که از جمله آنها می توان به سرور میزبان ، رعایت اصول امنیتی توسط ادمین سایت ، امنیت اسکریپت های مورد استفاده و … اشاره کرد. در این مورد نمیخواهم تمایزی بین دو انجمن ساز قائل شوم و می توانم بگویم هر دو انجمن ساز از سطح امنیتی قابل قبولی برخوردار هستند. هر چند امنیت یک هیچ گاه صد در صد نیست اما در صورتی که انجمن ساز ها به خوبی کانفیگ شوند و موارد امنیتی رعایت شوند ، ضعف امنیتی نخواهند داشت. در واقع اکثر حملات به انجمن های ویبولتین و مای بی بی در سال های اخیر مربوط به پلاگین ها و امکانات اضافه ای است که مدیران انجمن بر روی وبسایت خود پیاده می کنند ، چرا که برخی از این پلاگین ها باعث تغییراتی در ساختار انجمن می شوند و میتوانند باعث تضعیف امنیت سایت شوند. بطور مثال در حدود دو سال پیش ضعف امنیتی بزرگی در یکی از پلاگین های ارائه دهنده آمار ویبولتین آشکار شد و همین باگ باعث شد تعداد زیادی از انجمن های ویبولتین هک شوند و مورد حمله قرار بگیرند. با تمام این تفاسیر باز هم تاکید می کنم هر دو انجمن ساز از نظر امنیتی قابل اعتماد هستند اما مواظب پلاگین ها و تغییراتی باشید که در انجمن اعمال می کنید.
   در زمینه پوشش باگ های خفیف ، ویبولتین عملکرد مناسب تری داشته و با ارائه آپدیت های منظم و پچ های امنیتی تلاش بسیاری در تامین امنیت انجمن می کند.

   قدرت پشتیبانی انجمن های بزرگ :
   هر چند اکثر افراد معتقدند مای بی بی قدرت کافی برای پشتیبانی انجمن های بزرگ را ندارد اما یک مثال خوب برای نقض گفته های این دوستان می تواند انجمن ایرانیان باشد که با بیش از ۶۰۰ هزار کاربر یکی از انجمن های بزرگ محسوب می شود. اما به هر حال درصد زیادی از انجمن های مطرح فارسی از ویبولتین استفاده می کنند و دلیل آن هم می تواند امکاناتی باشد که این انجمن ساز در اختیار کاربر و مدیر قرار می دهد. به طور کلی انجمن پس از گسترده شدن نیاز به امکانات بیشتر و تغییرات گسترده دارد و فکر می کنم ویبولتین مناسب تر است. بنابراین اگر به دنبال گسترش انجمن خود هستید ویبولتین از مای بی بی بهتر است.

   امکانات کاربری و راحتی کاربر :

   از نظر من چالش اصلی در زمینه انتخاب ، اینجاست ! کاربر در کدام انجمن احساس راحتی بیشتری دارد؟ یک چیز را خیلی خودمانی بگویم : کاربر در انجمنی که با MyBB پیاده شده است احساس صمیمیت و راحتی بیشتری می کند. حتی من به شخصه نتوانسته ام دلیل متقاعد کننده ای برای این مورد پیدا کنم اما شاید سبک بودن مای بی بی و سادگی بیشتر آن باعث این شده است که کاربر در آن احساس راحتی داشته باشد. در عوض ویبولتین امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد و تنظیمات پیشرفته تری در کار با انجمن دارد.
   به طور کلی برگ برنده در امکانات کاربری از آن ویبولتین است چرا که در این زمینه موفق تر بوده و تمرکز بیشتری داشته است. هر چند مای بی بی هم امکانات لازم را در اختیار کاربر قرار می دهد و نمیتوان گفت مای بی بی کم کاری کرده است. بطور مثال امکان ارسال پیغام بازدید کننده ، وبلاگ شخصی ، گروه های اجتماعی ، آلبوم شخصی از جمله امکانات منحصر بفردی است که به صورت پیش فرض در ویبولتین وجود دارد اما در مای بی بی باید برای فعال بودن پیغام بازدید کننده یک پلاگین نصب کرد. پلاگین مناسبی برای فعال کردن سه مورد دیگر در مای بی بی تقریبا وجود ندارد.
   همچنین تعداد پلاگین های موجود برای ویبولتین بسیار بیشتر از تعداد پلاگین های مای بی بی است و حتی از نظر امکانات ، پلاگین های ویبولتین قابلیت های گسترده تر و سطحی بسیار بالاتر دارند.

   امکانات مدیریتی و قدرت مانور مدیر انجمن :
   باز هم ویبولتین برنده است . کنترل پنل MyBB تنها امکانات اولیه را دراختیار ادمین قرار می دهد اما Vbulletin کم نگذاشته است. کافی است پنل مدیریت ویبولتین را باز کنید تا با دنیایی از تنظیمات روبرو شوید. هر چند تعداد انبوه تنظیمات در ویبولتین موجب سردرگمی و حتی کلافگی ادمین های تازه وارد شود اما این مورد هرگز نمی تواند باعث شود امتیاز کمتری به ویبولتین بدهیم. به طور مثال اگر شما بخواهید یک بنر تبلیغاتی در انجمن خود قرار دهید ، در MyBB می بایست یا پلاگین نصب کنید یا مستقیما کدها را ویرایش کنید. اما در ویبولتین با تنظیمات حرفه ای روبرو خواهید بود و حتی می توانید تنظیم کنید که تبلیغ مورد نظر شما فقط به گروه کاربری خاص و یا تنها در ساعاتی خاص نمایش داده شود.

   پشتیبانی فارسی:
   هر دو انجمن ساز دارای پشتیبانی فارسی هستند اما با توجه به تجربه ای که در هر دو پشتیبانی داشته ام از نظر من پشتیبانی فارسی ویبولتین بسیار قوی تر است . از طرفی دیگر پشتیبانی های مای بی بی متعددتر هستند و با قدمت ترین آنها که از سه سال پیش افتخار کار با آن را داشته ام ، اخیرا پشتیبانی مناسبی ارائه نمیدهند و برخی سوالات بی پاسخ میمانند یا خیلی در پاسخ داده می شوند. به طور کلی مدیریت در پشتیبانی ویبولتین بسیار قوی تر عمل کرده است. هر چند مقاله های آموزشی در زمینه هر دو انجمن ساز به وفور موجود است و تقریبا هیچ سوالی بی پاسخ نمی ماند.
   پشتیبانی معتبر MyBB “مای بی بی ایران” و پشتیبان فارسی ویبولتین “وی بی ایران” است.
   جهت اطلاع بگویم که هر دو این انجمن های پشتیبانی حداقل یک بار هک شده اند ! پس مطمئن باشید که هیچ گاه امنیت صد در صد نیست.

   ظاهر انجمن :
   برای هر دو انجمن ساز می توان قالب های بسیار زیبایی طراحی کرد. بنده این افتخار را دارم که قالب لیان پرتال را برای مای بی بی طراحی کرده ام و البته این قالب به شدت مورد استقبال قرار گرفت. در پشتیبانی هایی که در قسمت قبل معرفی کردم می توان قالب های مختلفی یافت. هر چند فکر می کنم وی بی ایران در این زمینه موفق تر بوده و قالب های رایگان زیباتری را به کاربران خود ارائه داده است اما انجمن های MyBB زیادی دیده ام که قالب های سفارشی بسیار زیبایی طراحی کرده اند.

   خب این هم از مقایسه من.امیدوارم توانسته باشم راهنمای آن دسته از دوستانی باشم که قصد انتخاب بین این دو انجمن ساز را دارند. البته وبسایت Forum Software این امکان را فراهم آورده است که در یک جدول ، دو فروم ساز را مقایسه کنید.این جدول مقایسه هم میتواند راهنمای شما عزیزان باشد.

   امیدوارم انتخاب خوب و فروم موفقی داشته باشید.


   منبع : Vbulletin یا MyBB ؟ مساله این است ! | روزنوشت های علیرضا دهقانیان
 1. Top | #2
  کاربر ویژه

  ورژن ویبولتین
  IPB3.4.x&vb4.2
  نوشته ها
  384
  میزان امتیاز
  53

  پیش فرض

  با این وجود شما ###3.4 بخوای نصب کنی خیلی راحتتر از MYBB شما نیاز کمتری به نصب پلاگین داری نصب راحت امنیت بیشتر
  ###نصب کنید مشکلی پیش نمی یاد چون فعلا سیاست ### تغییر نکرده و گیر نمی ده به سایت هایی که مجوز ندارن

  کاربر مقابل از DjBobo بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 2. Top | #3
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  4.1.11
  نوشته ها
  284
  میزان امتیاز
  35

  پیش فرض

  با یه مثال توضیح میدم:
  بلوگفا را بخاطر بیاورید!!
  ساده ترین محیط کاربری
  ثبتنام آسان
  ادیتوربسیار ساده
  وشما باور کنید که بل.گفا بهترین است.چرا؟
  چون توانسته کاربران تازه وارد ومبتی را به خود جذب وجلب کند.باز هم می پرسید چرا؟
  چون کاربر را بامحیط بسیار ساده ای روبرو می کند وسوالات شکل گرفته در ذهن کاربر را به آسانی حل می کند ونقاط پر رمز ورازی ندارد
  بنابراین بنظرم در ارتباط گرفتن با کاربر، مدیریت محتوای مای بی بی بهتر از وی بی است.
  چون ما تقریبا در از وی بی سر درمیاریم فکر می کنیم که همه هم سر درمیارن

  کاربر مقابل از sunstar بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 3. Top | #4
  مدیریت کل سایت

  ورژن ویبولتین
  4.2.2
  نوشته ها
  21,693
  میزان امتیاز
  3122

  پیش فرض

  در مورد ظاهر انجمن ، مای بی بی فارسی بیشتر تلاش می کند قالب های ویبولتین رو به مای بی بی تبدیل کند . دلیلش فکر نمیکنم نیاز به توضیح داشته باشه .

  6 تشکر توسط:


 4. Top | #5
  کاربر اخراجی

  ورژن ویبولتین
  Suite 4.2
  نوشته ها
  1,141
  میزان امتیاز
  0

  پیش فرض

  بخاطر اینکه واقعا قالب های ویبولتین حرف نداره
  اسکریپت و قالبی غیر از ویبولتین مفتشم گرونه

  عشقست وی بی

 5. Top | #6
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  4.2
  نوشته ها
  716
  میزان امتیاز
  86

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط sunstar نمایش پست ها
  با یه مثال توضیح میدم:
  بلوگفا را بخاطر بیاورید!!
  ساده ترین محیط کاربری
  ثبتنام آسان
  ادیتوربسیار ساده
  وشما باور کنید که بل.گفا بهترین است.چرا؟
  چون توانسته کاربران تازه وارد ومبتی را به خود جذب وجلب کند.باز هم می پرسید چرا؟
  چون کاربر را بامحیط بسیار ساده ای روبرو می کند وسوالات شکل گرفته در ذهن کاربر را به آسانی حل می کند ونقاط پر رمز ورازی ندارد
  بنابراین بنظرم در ارتباط گرفتن با کاربر، مدیریت محتوای مای بی بی بهتر از وی بی است.
  چون ما تقریبا در از وی بی سر درمیاریم فکر می کنیم که همه هم سر درمیارن
  بله دقیقا.
  حقیقتا اولین بار که محیط وی بی رو دیدم گم شده بودم.دو هفته ای وقت برد برای اشنایی متوسط

  کاربر مقابل از eRan94 بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 6. Top | #7


  ورژن ویبولتین
  All Versions
  نوشته ها
  1,307
  میزان امتیاز
  157

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط eRan94 نمایش پست ها
  بله دقیقا.
  حقیقتا اولین بار که محیط وی بی رو دیدم گم شده بودم.دو هفته ای وقت برد برای اشنایی متوسط
  از این آسون تر ؟!

  وی بی 3 رو قبول دارم ...

  اما وی بی 4 هیچ کاری نداره !

  کاربر مقابل از Moh4m4d بابت این پست مفید تشکر کرده است:


 7. Top | #8
  کاربر سایت

  ورژن ویبولتین
  4.2
  نوشته ها
  716
  میزان امتیاز
  86

  پیش فرض

  نه نه .ابدا این منظور من نبود
  ابتدای فعالیت من در وب عضو یک انجمن phpbb بودم.
  خب طبیعتا به اون عادت کرده بودم با اون امکانات محدود اما بعد از اینکه اون انجمن به
  وی بی تبدیل شد با دنیایی از امکانات خاص روبرو شدم.خب طبیعی هست که گیج کننده باشه.
  اما اگر که به وی بی عادت کنید واقعا لذت بخش هست

  کاربر مقابل از eRan94 بابت این پست مفید تشکر کرده است:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کسانی که این مقاله را دیده اند از این مقاله ها نیز بازدید کرده اند

 1. درخواست تبدیل انجمن Mybb 1.6.4 به vBulletin 4.1.5 (بسیار اضطراری)
  توسط saleck در انجمن درخواست های کاربران ویژه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2011/09/10, 12:23 AM
 2. مبدل (phpBB,SMF,MyBB) به vBulletin با ایمپکس نسخه 1.101
  توسط IranAshiyane در انجمن مبدل (phpBB,SMF,MyBB) به vBulletin با Impex
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011/08/18, 08:44 PM
 3. درخواست تبديل قالب mybb به vb
  توسط Famo در انجمن درخواست قالب های پولی و رایگان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011/08/16, 01:03 PM
 4. درخواست تبدیل Mybb به VB
  توسط The Godfather در انجمن پرسش و پاسخ
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 2011/06/17, 11:09 PM
 5. درخواست تبدیل mybb 1.6 به vbulletin 3.8.7 با پرداخت هزینه
  توسط behdad0160 در انجمن مبدل (phpBB,SMF,MyBB) به vBulletin با Impex
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2011/05/28, 08:59 PM

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •