فایل htaccess در واقع یک فایل ساده شامل دستورات خاصی است که توسط ویرایشگر های ساده مثل note pad هم قابل ساخت هست … این فایل جهت بهبود کارایی سایت است و تنظیمات و قابلیت های زیاد و جالبی دارد که بدون آن فایل امکان پذیر نیست . از کاربرد های این فایل ساخت صفحه ارور ۴۰۴ و … .
خب دوستان شاید مایل باشید که برای سایت خودتون یک صفحه ارور ۴۰۴ بسازید و نخواهید از صفحه پیش فرض هاستینگ استفاده کنید شاید فکر کنید که با php یا javascript نوشته میشه اما درواقع چنین چیزی امکان پذیر نیست . فایل htaccess یکی از فایل هایی است که باید در دستورات آن خیلی دقت کنید . دلیل آن را هم با یک بار اشتباه نوشتن دستورات متوجه میشدید .


خب بریم سراغ ساخت فایل .htaccess :


برای ساخت اون ابتدا notepad ویندوز یا اگه لینوکس دارید می تونید از editor پیش فرض اون استفاده کنید . مشکلی هم که ممکن هست برای کاربران ویندوز پیش بیاد اینه که شاید نتونند اون فایل رو اجرا کنند .برای این کار ابتدا notepad رو باز کنید بعد از گزینه Save as … نوع فایل رو All Files قرار بدید سپس فایل رو با نام« htaccess . » ذخیره کنید.دقت کنید که قبل از کلمه htaccess یک نقطه (dot) قرار داره.


به این شکل :


کد:
.htaccess
خب حالا فایل htaccess ما ساخته شد حالا شروع می کنیم به کد نویسی همونطور که گفتم در این پست قصد دارم ایجاد صفحه ۴۰۴ دلخواه رو توضیح بدم . خب ابتدا راجع به صفحه ۴۰۴ یه توضیحی بدم ممکن هست بعضی ها آشنا نباشند :


«صفحه ۴۰۴ صفحه ای هست که در صورت موجود نبودن آدرسی از سایت مشخص برای اون به نمایش در میاد. اصلا ساده تر بگم این همون صفحه ی : آدرس مورد نظر یافت نشد هست می تونید برای مثال توی سایت ما به این آدرس که در واقعا وجود نداره مراجعه کنید :صفحه پیدا نشد - 404


خب حالا با صفحه ۴۰۴ هم آشنا شدیم شروع می کنیم به کد نویسی :


برای اینکار این کد رو توی htaccess تایپ می کنیم (به حروف بزرگ و کوچک و همه کاراکتر ها دقت کنید) :


کد:
ErrorDocument errornumber /file.html
توی کد بالا به جای errornumber باید شماره خطای مورد نظر رو وارد کنیم (که در این پست ما ۴۰۴ مد نظرمون هست) و به جای file.html باید آدرس صفحه ۴۰۴ خود را وارد کنیم . برای مثال به این شکل :


کد:
ErrorDocument 404 /notfound.html
که در کد بالا ۴۰۴ شماره خطای مورد نشر ما هست و notfound.html آدرس صفحه مورد نظر ما .


اگر هم فایلی که میخواید نمایش داده بشه تو صفحه اصلی سایت نبود به این شکل عمل می کنیم :
کد:
ErrorDocument 404 /errorpages/notfound.html
که در کد بالا ۴۰۴ شماره خطا و errorpages نام پوشه ای که فایل ارور میخواید نمایش داده بشه و notfound.html نام ان فایل است .


حال برای جلوگیری از طولانی شدن آموزش بقیه خطا ها را فقط نام می بریم :
۴۰۱ – Authorization Required
400 – Bad request
403 – Forbidden
500 – Internal Server Error
404 –Wrong page


موفق باشید … .

منبع: وی بی ایران