گوگل دیگر اجازه نصب افزونه از خارج فروشگاه کروم را به کاربران این مرورگر روی سیستم عامل ویندوز نمی دهد


اين اقدام براي بهبود امنيت شما و گوگل هم موثر هست !


اگر یادتان باشد درباره سیستم عامل اندروید از قول گوگل گفتیم که مشکل اصلی، اپلیکیشن هایی هستند که از بیرونِ فروشگاه گوگل پلی دریافت و نصب می شوند. در واقع آن طور که گوگل ادعا می کرد اوضاع امنیتی در اندروید [در صورت رعایت ضوابط گوگل] تفاوتی با iOS و ویندوز فون نمی کند.

البته این مسئله کاملاً طبیعی است چون وقتی بر هر جایی نظارت نباشد، امکان خلاف در آن بالا می رود و خوب می دانیم که اغلب فروشگاه های ثانویه اپلیکیشن های اندرویدی اگر از قصد بدافزار به جان تلفن مشترکان شان نیندازند، نظارت درست درمانی هم ندارند.

از قرار معلوم غول جستجو که دو پروژه بازمتن اندروید و کروم را با هم پیش می برد، تصمیم گرفته برای جلوگیری از بسط این مشکل به کروم، دندان چرکی را از ریشه بکند و دیگر به اخطار و هشدار هنگام نصب افزونه هایی که در فروشگاه کروم نیستند اکتفا نکند.

گوگل اعلام کرده به نظرش ضوابط امنیتی کنونی کافی نیستند و قصد دارد از دو ماه دیگر کاربران کروم در سیستم عامل ویندوز را از نصب هر گونه افزونه ای خارج از فروشگاه اصلی منع کرده و جلوی آن را بگیرد.

ظاهراً افزونه های آلوده به یکی از مشکلات عدیده و عمده کاربران ویندوز بدل شده؛ البته این جلوگیری فقط روی نسخه های اصلی و بتای کروم که بیشترین کاربر را دارند اعمال می شود و کاربران نسخه های توسعه دهنده و قناری مانند سابق امکان ایجاد همه گونه تغییر در مرورگر خود را دارند.

گوگل به توسعه دهندگان افزونه های غیر آلوده ای که تا کنون اقدام به قرار دادن محصول خود در فروشگاه کروم نکرده اند، تاکید کرده که تا در فرصت باقی مانده نسبت به این کار اقدام کنند تا به مشکل بر نخورند. همچنین این امکان برای کسانی که از افزونه ای به صورت اختصاصی و غیر عمومی استفاده می کنند، فراهم شده که افزونه خود را از نتایج جستجو حذف کنند تا کسی به آن دسترسی نداشته باشد.