پژوهشگران کشور کارت‌های حافظه میکرویی 3 در 3 سانتیمتر را طراحی و عرضه کردند که با حذف کامپیوتر قادر است در شرایط رطوبت و دمای بالا اطلاعات دستگاه‌ها را ذخیره سازی کند همچنین میکرو SDهای طراحی شده مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

ناصر نظرتجاتی زاده- از محققان این طرح در گفتگو با مهر، با بیان اینکه این طرح با عنوان ذخیره و بازیابی اطلاعات بر روی حافظه‌های فلش اجرایی شده است، گفت: در گذشته ذخیره سازی اطلاعات بر روی کارت‌های حافظه‌ MMC که کارت‌های حافظه بزرگتری بود، انجام می‌شد ولی به دلیل نیاز بازار به تدریج این کارت‌های حافظه از رده خارج شد.

وی با بیان اینکه میکرو SD ها جایگزین کارت‌های MMC شدند، اظهار داشت: میکرو SD ها کارت‌های حافظه جدیدتری هستند و ظرفیت حافظه آنها نیز بالاتر است.

نجاتی زاده با اشاره به جزئیات کارت‌های حافظه ساخته شده، ادامه داد: این کارت‌ها ماژولی است که با حذف کامپیوتر می‌تواند کنار دستگاه‌های صنعتی قرار گیرد به این ترتیب که هر دستگاهی که نیاز داشته باشد که اطلاعات ذخیره کند و مجدا آن اطلاعات را بخواند نیاز است تا دستگاه‌ مورد نظر مجهز به حافظه‌ای باشد.

این محقق اضافه کرد: ماژول طراحی شده قادر است در کنار دستگاه قرار گیرد و نیازی نیست که کامپیوتر Card Reader باشد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از کارت‌های حافظه ساخته شده نیاز بخش کارخانه‌های صنعتی از کامپیوتر را مرتفع می‌کند، خاطر نشان کرد: برد حافظه طراحی شده قادر است ماموریت‌هایی که توسط کامپیوتر انجام می‌شود را اجرایی کند.

نجاتی زاده سایز این کارت‌های حافظه را 3 در 3 سانتیمتر ذکر کرد و یادآور شد: کاهش در میزان برق مصرفی، مقاومت بالا به حرارت، رطوبت و ضربه از مهمترین ویژگی‌های میکرو SD ارائه شده است.

وی به ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی آن اشاره و خاطر نشان کرد: این حافظه قادر به ذخیره سازی اطلاعات تا سقف 32 گیگابایت و قابلیت پشتیبانی از FAT 12 ، 16 و 32 را دارد.

نجاتی زاده در این باره توضیح داد: زمانی که عملیات مربوط به ذخیره سازی انجام شد از آنجایی که از پروتکل ‌های FAT استفاده می‌شود می‌توان کارت را از دستگاه خارج کرد و بر روی کامپیوتر اطلاعات ذخیره شده را مجددا بازخوانی کرد.

وی با تاکید بر اینکه این کارت‌ها قابلیت ارتقا دارند، اظهار داشت: در حال حاضر مطالعاتی در زمینه ارتقای ظرفیت این کارت‌ها هستیم و بخش باتری پشتیبانی (Backup) و ICهای زمان و تاریخ (Date & Time) را تغییراتی ایجاد می‌کنیم تا بتوانیم زمان و تاریخ را به صورت Back up در آن ذخیره سازی شوند.

محقق پروژه میکرو SD با اشاره به نحوه نصب آن بر روی دستگاه‌های صنعتی، یادآور شد: پروتکل ارتباطی میان این ماژول با دستگاه بر اساس پروتکل استاندارد "پورت سریال" است که از این طریق داده‌ها میان ماژول و دستگاه‌هایی که متقاضی این کارت‌ها هستند رد و بدل می‌شود به این معنا که فرامین از طریق پورت سریال ارسال می‌شود و داده‌ها به همین ترتیب برگشت داده می‌شود.

نجاتی زاده با تاکید بر اینکه این طرح با همکاری میثم آفشک ساخته و ثبت اختراع شده است، افزود: تفاوت این ابزار با Card Reader های موجود در بازار در این است که این وسیله برای کارکردن نیاز به کامپیوتر در کنار خود ندارد و مستقل از کامپیوتر اطلاعات را ذخیره و بازیابی می‌کند ضمن آنکه این دستگاه برای به خدمت گرفتن کارت‌های حافظه در بخش صنعت طراحی شده و بخش صنعت را در کاربردی کردن سیستم فایل FAT12، FAT16 و FAT32 در بردها یاری می‌کند.

منبع : طراحی سایت