بیشتر افراد هنگامیکه خواهان طراحی وب سایت برای حرفه ی خود هستند حتما بارها در مورد CMS شنیده اند،در اینجا می خواهیم تا شما را با CMS و مزایای استفاده از آن آشنا کنیم.

در ابتدا به تعریف CMS می پردازیم،CMS یا سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری ست که از آن به منظور تولید و مدیریت محتوای وب سایتهای مختلف با کارایی متفاوت استفاده می شود به عبارتی سیستم های مدیریت محتوا طراحی شده اند تا روند چاپ و نشر محتوای وب سایتها را ساه کنند.در وب سایت هایی که با سیستم مدیریت محتوا ایجاد شده اند مطالب ،عکس ها و فیلم ها را می توان بدون نیاز به علم برنامه نویسی مدیریت کرد.سه نمونه از سیستم های مدیریت محتوا به رسمیت شناخته شده اند عبارتند از:جوملا،وردپرس و دروپال می باشند.
از مزایای استفاده از CMS می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه‌جویی در زمان برای ایجاد و بروزرسانی صفحات وب:از آنجاییکه طراحی سایت تقریبا زمان زیادی را لازم دارد قراردادن اطلاعات سایتتان در قالب یک CMS از پیش طراحی شده ، بیش از یکی دو هفته طول نخواهد کشید.
پشتیبانی مطمئن تر:با توجه به اینکه طراحی وب سایتهای اختصاصی ، معمولا یک بار برای شما و متناسب با نیاز شما انجام می شود و برای سایرین کاربردی ندارد ، لذا چنانچه تیم طراح سایت از پشتیبانی آن سر باز زد ، ## دیگری نیز نخواهد توانست وب سایتی که دیگران نوشته اند را پشتیبانی کند لذا نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید . این در حالی است که شرکتهای طراحی وب سایت که صاحب پرتال های CMS می باشند ، با تعداد زیادی مشتری مواجه اند که قبلا برای ایشان از پرتال ایشان استفاده نموده اند . طبیعتا این شرکتها می بایست پشتیبانی کاملی از سیستم مدیریت محتوای خود به عمل آورند .
انعطاف پذیری بیشتر:CMSها بسیار انعطاف پذیرتر از وب سایت های خاص منظوره اند.لذا می بایست از مستندات , آموزش و سادگی بیشتری برخوردار باشند .
امنیت بالاتر وب سایت:با توجه به اینکه عداد زیادی وب سایت به کمک CMS ها راه اندازی شده است ، لذا شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد , ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است .

شما می دانید و می بینید که چه چیزی طراحی می شود: وقتی شما از شرکت طراح سایتی می خواهید تا وب سایت اختصاصی برای شما طراحی کنند ، نمی دانید نهایتا برآیند تلاشهای انجام شده بعد از چندین ماه در آن شرکت چه خواهد شد و آیا محصول نهایی ، همان چیزی است که شما در ذهن می پروراندید . این در حالی است که وقتی شما طراحی سایت خود را با یک CMS انجام می دهید ، می دانید و می بینید چه چیزی را طراحی کرده اید .بنابراین به طور کل ویژگی های اصلی سیستم مدیریت محتوا شامل موارد زیر می باشد:

√ سایت و مدیریت محتوا
√ نظرسنجی های تعاملی
√ خبرنامه و تحلیلهای مطبوعاتی
√ تقویم رویدادها
√ مدیریت و به اشتراک گذاری فایلها
√ قابلیتهای جستجوی جامع
√ ثبت نام کاربر
√ امنیت
√ مدیریت همکاریها
√ امکانات خودکار بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
√ خودآموز با کاربری آسان ویرایشگر بصری
√ نسخه سازی و مرمت خودکار محتوا
√ مدیریت تصاویر

منبع : طراحی سایت