اپل

روزی آقای جابز در مسیر برگشت از یک باغ سیب بود (او در آن زمان گیاهخواری را پیشه کرده بود) که نام Apple به ذهنش خطور کرد؛ معتقد بود که این نام در عین جالب بودن می‌تواند یادآور داستان آدم و حوا باشد که در واقع سمبل نخستین گناه انسان در مقابل پروردگارش است. آدم و حوا با خوردن سیب یا همان میوه ممنوعه، از یک سو از بهشت رانده شدند و از سوی دیگر به دلیل سکونت در زمین به راز و رمز این کره خاکی پی بردند.

فیسبوک


در ایالات متحده آمریکا، با آغاز سال تحصیلی جدید، کتابی مشتمل بر نام و عکس کلیه دانشجویان به ورودی‌های جدید داده می‌شود تا یکدیگر را بهتر بشناسند و نام وبسایت اجتماعی فیسبوک نیز از همین جا گرفته شده است.

توییتر


جک دورسی از بنیانگذاران توییتر در این رابطه اظهار داشت که با انتخاب نام توییچ (Twitch) برای آن مخالف بود و در دیکشنری به دنبال کلمات مشابه آن گشت و نهایتا نام توییتر را انتخاب کردند که به معنای تولید صدای مسلسل و متناوب است.

Accenture

کلمه اکسنچر از ترکیب دو واژه اکسنت (یا تکیه) و فیوچر (یا آینده) ساخته شده است. در واقع مدیران این کمپانی با انتشار اعلامیه‌ای همگان را به پیشنهاد نام دعوت کرده بودند که نهایتا نام پیشنهادی یک کارمند نروژی به عنوان بهترین اسم انتخاب شد. تا قبل از یکم ژانویه 2001 نام شرکت گروه مشاوران اندرسون (Anderson Consulting) بود.

Adobe Systems


ادوبی سیستمز (یا آنگونه که ایرانی‌ها می‌گویند ادوب) از نهری با همین نام گرفته شده است که پشت منزل مسکونی جان وارناک یکی از بنیانگذاران این کمپانی جریان داشت.

گوگل

املای نادرست کلمه Googol (به معنی عدد یک با صد صفر در جلوی آن) است که تصادفا به اشتباه نوشته شد و چون قبلا دامنه google.com به ثبت نرسیده بود همین نام انتخاب شد.

Acer


این شرکت که در سال 1976 با نام مالتی تک اینترنشنال (Multitech International) پای به عرصه وجود گذاشت در سال 1987 به ایسر تغییر نام داد و در اصل معادل لاتین کلمات واضح، دقیق، توانمند و سهل الوصول است.

Skype

این نام نیز از عبارت Sky-Peer-to-Peer یا ارتباط دو سویه اسکای گرفته شده است که بعدها به Skyoer و سپس به Skype تغییر یافت.

Dell


از نام بنیانگذارش یعنی آقای مایکل دل (Michael Dell) گرفته شده است و تا سال 2003 با نام Dell Computer خوانده می‌شد.

Amazon.com

بنیانگذار این شرکت آفای جف بزوس (Jeff Bezos) با الهام از نام پرآب‌ترین رود دنیا نام شرکت آن را از Cadabra.com به Amazon.com تغییر داد زیرا به پتانسیل بالای فروش کتاب به صورت آنلاین پی برده بود.

Infosys


این نام کوتاه شده عبارت سیستم‌های اطلاعاتی یا Information Systems است.

Cisco


کوتاه شده کلمه سانفرانسیسکو است که مقر دفتر اصلی آن نیز می‌باشد.

Lenovo Group


ترکیبی است از کلمات Le (برگرفته از کلمه Legend به معنای افسانه) و Novo که در لاتین به معنای جدید می‌باشد. این شرکت چینی بعدها موفق شد بخش PC کمپانی IBM را خریداری نماید.

مایکروسافت


این نام توسط بیل گیتس برگزیده شد و منظور از آن تولید نرم افزار برای کامپیوترهای بسیار کوچک بود (Microcomputer Softwares). در ابتدا نام شرکت به همراه یک خط فاصله میان دو کلمه Micro و Soft (Micro-soft) نوشته می‌شد که با ارائه لوگوی جدید شرکت در تاریخ 3/2/1987 این خط فاصله نیز حذف شد.

Epson

اپسون یا همان Epson Seiko Corporation تولیدکننده ژاپنی پرینتر و لوازم جانبی پس از تولید یک محصول موفق با نام EP-101 نام خود را به Son of Electronic Printer (یا فرزند پرینتر الکتریکی) و بعدها Epson تغییر داد.

Novell

این کمپانی که پیشتر Novell Data Systems نام داشت توسط جرج کانوا بنیانگذاری شد. نام شرکت توسط همسر وی پیشنهاد شد که اشتباها تصور می‌کرد Novel در زبان فرانسوی به معنی جدید است. (Nouvelle در واقع شکل مؤنث صفت فرانسوی Nouveau است که اسم آن در لغت به معنی خبر است).

Compaq


از دو کلمه کامپیوتر (Computer) و پک (Pack) گرفته شده است و منظور از آن یک قطعه کوچک است: علاوه بر این می‌توان مفهوم سازگاری و کیفیت (Compatibility and Quality) را نیز از آن استنباط کرد. البته لازم به ذکر است که نخستین محصول این کمپانی هم Compaq Portableنام داشت که می‌تواند در انتخاب این اسم مؤثر بوده باشد.

Mozilla Foundation


از نام مرورگری گرفته شده که پیش از Netscape Navigator ارائه شد. زمانی که آقای مارک اندرسون بنیانگذار Netscape مرورگری را برای جایگزینی با موزائیک ساخت، تیم سازنده این مرورگر را با نام موزیلا (یا گودزیلای قاتل موزاییک Mosaic Killer Godzilla می‌خواندند) و بعدها همین نام روی آن باقی ماند.

HP


بیل هولت (Bill Hewlett) و دیو پکارد (Dave Packard) دو بنیانگذار این کمپانی بود که بر اساس قرعه کشی نام شرکت را از میان دو گزینه Hewlett-Packard و Packard-Hewlett انتخاب نمودند.

Asus


از نام Pegasus یا اسب بالدار یونان باستان گرفته شده است. سه حرف نخست این کلمه نیز به این دلیل حذف شد تا در مرتب‌سازی کلمات بر حسب الفبا نام Asus در بالاترین جایگاه قرار گیرد. در سال 2008 میلادی یکی از شرکت‌های تابعه ایسوس به نام Pegatron از آن جدا شد و به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد.

Sun Microsystems


بنیانگذاران این کمپانی نخستین کارگاه خود را در خوابگاهشان در دانشگاه استندفورد راه‌اندازی کردند و محصولاتشان را با نام Stanford University Network عرضه می‌کردند و امید داشتند که به عنوان نماینده رسمی این دانشگاه به فعالیت خود ادامه دهند که نتوانستند بنابراین کلمه SUN از سر واژه‌های این سه کلمه گرفته شد.

HTC Corporation

حروف اختصاری نام اصلی شرکت یعنی High Tech Computer Corporation است.

IBM


این نام توسط تام واتسون (تامسون جان) از کارکنان سابق شرکت NCR برگزیده شد که بعدها شرکتش با دو کمپانی دیگر ادغام شد و نام International Business Machines بر آن نهاده شد.

Oracle

لری الیسون (Larry Ellison)، اد اوتز ( Ed Oates) و باب مینر (Bob Miner) روی یک پروژه مشاوره برای سازمان اطلاعات مرکزی (CIA) ایالات متحده آمریکا کار می‌کردند که نام سری آن پروژه اوراکل بود. هدف از اجرای آن پروژه نیز استفاده از زبان جدید SQL بود که زمان زیادی از ارائه آن نگذشته بود. در نهایت این پروژه منتفی شد اما این سه نفر تصمیم گرفتند کاری را که آغاز کرده بودند به اتمام برسانند و آن را به جهانیان عرضه نمایند. این تیم بعدها نام شرکت خود را از Relational Software Inc به اوراکل تغییر دادند.

eBay

پیر امیدیار (Pierre Omidyar) که این وبسایت فروش اینترنتی را راه‌اندازی کرده بود در واقع یک سایت مشاوره به نام Echo Bay Technology Group داشت. آقای امیدیار در این رابطه گفت که یک شرکت اکتشاف معدن قبل از او دامنه EchoBay.comرا خریداری کرده بود و به همین دلیل او نیز مجبور شد نامی مشابه به آن یعنی eBay.com را برای کسب و کار آنلاین خود انتخاب نماید. گفتنی است آقای امیدیار اصالتا ایرانی هستند، مادر ایشان خانم الهه امیدیار دارای دکتری زبانشناسی از دانشگاه سوربون فرانسه است و پدرش نیز جراح است.

SAP

از عبارت آلمانی SystemAnalyse und Programmentwicklung به معنای تحلیل سیستم توسعه برنامه است که توسط 5 تن از کارکنان سابق IBM راه‌اندازی شد و بعدها تعریف تازه‌ای برای این نام به شرح روبرو ارائه دادند: سیستم‌ها، برنامه‌ها و محصولات پردازش داده (Systems, Applications and Products in Data Processing).

منبع : طراحی سایت