با گسترش تلفن های همراه هوشمند در بازار، این بازار سهم بیشتری را اکنون به خود اختصاص داده است. حالا این بسیار مهم است که وبسایت‏ها یک نسخۀ موبایل هم برای صفحاتشان داشته باشند؛ یک نسخۀ خاص که صفحاتش کوچک‏تر و سریع لود شود. همچنین جایگزینی پاسخگو برای کاربران تلفن همراه در مقابل نسخه‏های سنتی و قدیمی باشد.

آیا در چشمان گوگل، تفاوتی میان طراحی واکنش‏گرا و نسخ قدیمی موبایل سایت‏ها وجود دارد و در سئو موثر است؟ خوشبختانه بله! مهندس ارشد گوگل -مت کاتس- در یک ویدیویی که از وی منتشر شده، نگاهی به این موضوع داشته است.

در ابتدا، بسیاری از مردم می‏پرسند که اصولا طراحی واکنش‏گرا چیست. خب این یک موضوع کمابیش جدید است و حتا بسیاری از وبمستران اطلاعات دقیقی از این نوع طراحی ندارند.

به گفتۀ مت کاتس "طراحی واکنش‏گرا تنها بدین معنی است که همانطور که یک سایت با یک مرورگر دسکتاپی (کامپیوتری) کار می‏کنند، همانطور می‏توانید به نسخۀ موبایل دسترسی داشته باشید. تنها، صفحات و همه آنچه که در وب می‏بینید تغییر سایز داده و سایز صفحه بر اساس صفحۀ مانیتور تلفن هوشمند شما تغییر خواهد کرد.

اما کدام؟ طراحی واکنش گرا یا موبایل سایت؟

قطعا این دو برای گوگل متفاوت است و جستجوگر آن نیز نسخه های واکنش‏گرا (قالب بندی با صفحۀ دسکتاپ، موبایل هوشمند و تبلت ها) را به نسخه های موبایل سایت، تبلت سایت و نسخه های دسکتاپی بیشتر ترجیح می‏دهد.

به معنای دیگر ، هرچه وبسایت و محتوای شما به صورت بهینه برای دستگاه های موبایل طراحی شده باشد، رتبه بالاتری برای کاربران آن دستگاه دارد. این موضوع به خوبی حس می شود که نمایش سایت های بهینه نشده و ضعیف در دستگاه های موبایل پارامتر مناسبی برای گوگل محسوب نمی‎شود.

برای ایجاد یک سایت واکنش‏گرا، نیاز است تا با داشتن دانش کدنویسی CSS تنها با چند خط کد، سایت خود را واکنشگرا نمایید. چراکه تفاوتی میان کدنویسی میان سایتهای دسکتاپی با سایت‏های واکنش‏گرا نیست و با یک نوع کد نوشته می‏شوند.

تنها باید مسیر جستجو و خزیدن ربات‏های گوگل را برای سایت واکنش‏گرای خود باز بگذارید. برای انجام این امر نیاز است تا محدود کننده های فایل Robots.txt را از میان برداشته و کدهای مورد نظر را در قالب سایت بگنجانید تا ربات‏ها ضمن جستجوی بدون محدودیت در میان سایت شما، به راحتی سایت اصلی را از سایت واکنش‏گرا تشخیص دهند.

هنوز فکر می کنید وقت سئو و بهینه سازی وبسایت برای تلفن های هوشمند نرسیده است؟

منبع : طراحی سایت