ویندوز 8 بیش از یک سال است که وارد بازار شده و در ابتدا به خاطر نداشتن منوی Start با بازخورد خوبی از سوی کاربران روبرو نشد. این نسخه از ویندوز قطعا دارای مزایا و معایب مختلفی است که تا با آن کار نکنید بر شما روشن نخواهد شد اما اگر پاره‌ای نکات را در مورد آن یاد بگیرید سرعت کار کردن شما با آن بیشتر می‌شود. اما همانگونه که اطلاع دارید این سیستم‌عامل دارای کاربرد دوگانه است (یعنی هم برای تبلت‌ طراحی شده و هم سیستم‌های دسکتاپ) و شاید علت اعمال تغییراتی چون حذف منوی استارت هم همین مسأله باشد.


نگرانی‌های عمده


همانطور که گفته شد منوی استارت از صفحه اصلی حذف شده است و همین مسأله باعث بروز مشکلاتی در میان کاربران آن شده است: از جمله آنکه کار کردن با آن در برخی از پلتفرم‌ها برای کاربران مشکلاتی را ایجاد نموده که در ادامه به ذکر برخی ترفندها برای حل این قبیل مشکلات در نسخه‌های دسکتاپی و تبلتی (موسوم به مترو) ویندوز 8 خواهیم پرداخت.


- کلیک چپ در سمت چپ گوشه پایینی صفحه اصلی (مترو): شما را به صفحه استارت می‌برد.


- کلیک راست در سمت چپ گوشه پایینی صفحه اصلی: منوی شورتکات یا میانبر را برای شما می‌گشاید که حاوی بخش‌های مختلفی نظیر device Manager، Control Panel و موارد دیگر می‌شود.


- قرارداد ن نشانگر در گوشه بالایی سمت چپ صفحه: تامبنیل یا تصویر کوچک پنجره‌های باز را نمایش می‌دهد که با کلیک روی هر یک می‌توانید پنجره دلخواهتان را انتخاب نمایید.


- قرارداد ن نشانگر در گوشه سمت راست (پایین یا پایین) نمایشگر: منوی عمودی ویندوز 8 شامل آیکون‌های کلیدی از قبیل جستجو نمایش داده می‌شود.


شورتکات‌های کیبورد


در ادامه در نظر داریم لیستی از دکمه‌های ترکیبی را برای انجام یک فرایند خاص روی ویندوز 8 به شما معرفی نماییم.


دکمه ویندوز (مترو): صفحه استارت جدید را نشان می‌دهد.


دکمه ویندوز+تایپ کلیدواژه: برای جستجوی فوری برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مورد نظر (درست مانند ویندوز 7) مورد استفاده قرار می گیرد.


ویندوز+D: صفحه استاندارد ویندوز گشوده خواهد شد. علاوه بر این تمامی پنجره‌های باز در صفحه را نیز کوچک نموده یا بازیابی می‌کند.


ویندوز+Q: کلیه برنامه‌های نصب شده را نمایش می‌دهد.


ویندوز+W: امکان جستجوی سریع تنظیمات را فراهم می‌کند.


ویندوز+F: امکان جستجوی سریع فایل‌ها را فراهم می‌کند.


ویندوز+P: سیستم را در وضعیت چند مانیتوری قرار می‌دهد و علاوه بر این برای اتصال یک مانیتور یا پروژکتور خارجی نیز سودمند واقع می‌شود.


ویندوز+X: منوی شورتکات کاربر (شامل Device Manager، Control Panel، Command Prompt و ...) را نشان می‌دهد.


ویندوز+Z: نوار برنامه‌های مترو را نشان می‌دهد.


ویندوز+ (نقطه): برنامه مورد استفاده شما را به سمت راست می‌فرستد و اگر این کار را دوبار انجام دهید آن را به سمت چپ ارسال می‌کند.


ویندوز+ (نقطه):+دکمه Shift: برنامه مورد استفاده شما را به سمت چپ صفحه ارسال می‌کند.


ویندوز+J: فوکوس موجود روی برنامه‌ها را تغییر می‌دهد.


ویندوز+ Page Up/Down: برنامه شما را به صفحه دوم می‌فرستد.


ویندوز+جهت‌های راست/چپ: برنامه‌های موجود روی دسکتاپ را به سمت چپ یا راست می‌فرستد.


ویندوز+Tab: اپلیکیشن‌های باز موجود در صفحه را جابجا می‌کند.


ویندوز+L: ویندوز شما را قفل می‌کند.


بازگرداندن منوی استارت


گله‌ای که اغلب کاربران نسبت به ویندوز 8 دارند آن است که منوی استارت ندارد و همین مسأله بسیاری را بر آن داشت تا اندکی عقب گرد کرده و با همان ویندوز 7 امور روزمره خود را انجام دهند. اما اگر می‌خواهید هم از مزایای ویندوز 8 را از دست ندهید و هم اینکه منوی استارت را داشته باشید می‌توانید از نرم‌افزاری با عنوان Start 8 استفاده کنید که برای همین منظور ارائه شده است و دکمه استارت را به دسکتاپ شما می‌افزاید.

منبع : طراحی سایت