مرورگرهای مدرن همگی به خوبی از عهده پردازش زبان HTML5 و مدیریت بخش‌هایی نظیر تب‌ها بر می‌آیند اما هر یک از آنها نیز ویژگی خاص خود را دارند.

گوگل کروم: تشخیص تب‌های پر سر و صدا


مواجه شدن با تب‌هایی که دارای صدای پس‌زمینه هستند تقریبا برای هر کسی که از مرورگرها استفاده کرده رخ داده است. بارها پیش آمده که تب‌های بسیاری را گشوده‌اید و ناگهان یک آگهی تبلیغاتی یا ویدئو کلیپ با صدای بلند شروع به پخش شدن کرده است. اما صدا مربوط به کدامیک از این تب‌هاست؟ تا همین چند وقت پیش تنها راه برای اطلاع از این مسأله آن بود که روی تک‌تک تب‌ها کلیک نمایید تا اینکه نسخه 32 کروم از راه رسید که امکان تشخیص آیکون صدا را داشت و این مشکل را برطرف میکرد.


اینترنت اکسپلورر: تشخیص لیست‌های حفاظتی


حقیقت ترسناک در مورد وب آن است که اگر تبلیغاتی را دنبال کنید اطلاعات شما توسط ابزارهای تحلیلی دریافت شده و سپس در دیتابیس‌های خاصی ذخیره می‌شوند. برای جلوگیری از این مسأله هم افزونه‌های مختلفی ساخته شده که ادعا می‌کنند می‌توانند مانع از این اتفاق شوند اما باید بدانید که اینترنت اکسپلورر 9 یا نسخه‌های بعدی آن چنین قابلیتی را دارند و دیگر نیازی به نصب افزونه‌های خاص برای این منظور نخواهد بود.


با فعال نمودن امکان Tracking Protection می‌توانید لیستی از دامنه‌هایی را که شما را دنبال می‌کنند دریافت نمایید. جالب است بدانید که مایکروسافت نیز لیستی را با هدف با جلوگیری از جمع‌آوری داده‌های کاربران توسط گوگل ارائه کرده است.


سفری: اشتراک‌گذاری


شاید سفری یکی از خسته‌کننده‌ترین مرورگرهای ساخته شده باشد و اینترفیس مبتکرانه و متأسفانه امکانات پیشرفته‌اش به هیچ وجه آنچنان که باید مورد توجه کاربران قرار نگرفته است. اما سفری تنها گزینه موجود در آی‌پد است و یک ویژگی خاص در OS و iOS دارد که هیچیک از رقبایش آن را ندارند.


زمانی که با استفاده از این مرورگر یک صفحه وب را مشاهده می کنید می‌توانید با استفاده از توییتر یا فیسبوک (یا حتی ایمیل) و با استفاده از ابزار اشتراک‌گذاری آن، صفحه مورد نظر خود را به فرد یا افراد مورد نظرتان نشان دهید. برای استفاده از این قابلیت نیازی به نصب هیچگونه برنامه جانبی نیست و از طریق آن می‌توانید بخش‌های اضافی صفحه را جدا نموده و تنها همان بخشی که مورد نظرتان هست را ارسال نمایید.


فایرفاکس: پسورد بسیار ایمن


تمامی مرورگرها این قابلیت را دارند که کلمات عبور و نام کاربری مورد نیاز برای ورود به برخی سایت‌ها را در آنها ذخیره نمود تا دیگر نیازی به وارد نمودن این اطلاعات برای دفعات بعدی نباشد. این قابلیت کار شما را به میزان قابل توجهی ساده می‌کند اما قطعا خطراتی را نیز متوجه شما خواهد کرد: برای نمونه اگر سیستم خود را برای مدتی ترک نمایید دسترسی به حساب بانکی و دیگر اطلاعات مهم شما برای افراد دیگر بسیار ساده خواهد شد.


اینترنت اکسپلورر (ویندوز 8): نمای خواندن


اینترنت اکسپلورر در ویندوز 8 دارای یک ویژگی خاص است که تنها در هنگام ترک سیستم بر شما روشن خواهد شد.


تبلیغات، ویجت‌ها، فرمت‌های نامناسب، و دستورالعمل‌های پیچیده نویگیشن می‌تواند تجربه خواندن یک صفحه وب را بیش از اندازه دشوار کند که با استفاده از قابلیت موسوم به Reading View این کار به مراتب ساده خواهد شد. این ویژگی از لحاظ طراحی شباهت زیادی به قابلیت Reader مرورگر سفری اپل دارد. اما طراحان مایکروسافت امکان تغییر رنگ پس‌زمینه و فونت آن را نیز برای کاربر فراهم کرده اند تا هنگام مطالعه یک متن دچار سردرگمی نشوند و صرفا محتوی مورد نظر خود را ببینند.


اپرا: آپلود سریع


در قرن 21 اغلب ما به طور متوسط روزانه با دو یا سه صفحه وب کار می‌کنیم و گاهی لازم است در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاعات موجود در صفحات دسترسی پیدا کنیم. برای این منظور در مرورگر اپرا گزینه‌ای به نام Speed Dial قرار گرفته است که با استفاده از آن می‌توان برخی صفحات مشخص را علامت‌گذاری نموده و با سرعت بیشتری به آنها دسترسی پیدا کرد.

منبع : طراحی سایت