امروزه دیگر اگرچه متخصصین حرفه ای سئو و بهینه سازی وبسایت همچنان فعال هستند اما به صورت مشخص چند ده فاکتور برای عیب یابی و پیشنهادات متفاوت به صورت ابزاری آنلاین وجود دارند که تقریبا ما را به صورت اتوماتیک هدایت، راهنمایی و از نیازمندی به متخصصینی صرفا سئوکار احتیاجی نیست چراکه ماشین ها این کارها را به خوبی انجام می دهند.

صحیح است که حتا سئوکاران از تمام این ابزار که در ادامه می آید برای ارتقای سئو و بهینه سازی وبسایت شما انجام می دهند اما با کمی دانش در این زمینه و مطالعۀ مرتبط با این رشتۀ تخصصی، تا حدود بسیار زیادی می توانیم متکی به همین دانش تحت وب باشیم.

همچنین استفادۀ صحیح از ابزار وبمسترتولز گوگل، گوگل آنالیتیکز و البته خزنده های بینگ (مایکروسافت) کمک شایانی در ارتقای سطح سئو و بهینه سازی وبسایت مورد نظر خواهد داشت.

یک به یک به معرفی این وبسایت ها و همچنین سایت های جامعی که در زمینه سئو می نویسند می پردازیم:

وبسایت Woorank.com

این وبسایت به شما اجازه می دهد در هفته، 1 وبسایت را از یک آی پی مشخص به طور رایگان آنالیز کرده و به طور کامل تمامی آنچه که برای سئو و بهینه سازی وبسایت خود نیاز دارید را بررسی و تحلیل کنید. این سایت به بهترین شیوه این کار را برای شما انجام خواهد داد. در صورت نیاز بیشتر می توانید عضو این سایت شوید و از همین خدمات بدون محدودیت تعداد وبسایت استفاده نمایید. همچنین با مراجعه به بخش تعرفه ها با 2 گروه از وبسایت ها مواجه خواهید شد. وبسایت های شرکتی، خبرگزاری ها و سایت هایی با ترافیک و حجم بالای اطلاعات؛ و سایتهایی در مقیاس کوچکتر همچون شرکت های خدماتی، سایتهای شخصی، سایت های اطلاع رسانی تخصصی و وبلاگها. که برای مورد اول می بایست 149 دلار و برای مورد دوم 49 دلار در ماه شارژ خواهید شد. همچنین وبلاگ وورنک اطلاعات به روز و مفیدی در زمینه های مارکتینگ، سئو و بلاگینگ در اختیار مخاطبان می گذارد.
وبسایت Chkme

این وبسایت نیز به تازگی در میان بسیاری از وبمستران معروف شده است. اما آنالیزها نشان می دهد که تحلیل بسیار دقیقی ارائه نمی دهد هرچند که وبسایتی بسیار قدرتمند در نوع خود می باشد و منهای اینها، خدمات سئوی آن رایگان است. فاکتورهای اصلی اش در تعیین درصد سئو، تگ های h1, h2 و h3 می باشد. همچنین مواردی چون اعتبار کدنویسی در W3 را بررسی نموده و بر اساس آن نیز درصد مورد نظر را با ارائۀ راهنمایی هایی در زمینۀ بهتر نمودن شرایط سئوی سایت ارائه می کند.

وبسایت SEOMoz

از مشهورترین وبسایت های راهنما در زمینۀ سئو و بهینه سازی سایت. سئوموز که تحت فرمان رند فیکشن حرکت می کند. این وبسایت نیز به غیر از مقالات و راهنماهایی که به رایگان در اختیار مخاطبین می گذارد، یک دورۀ 30 نیز به عنوان پلان فروشی دارد که از آن طریق شما به خدمات بیشتر سئوموز دسترسی پیدا خواهید کرد. وبلاگ سئوموز تقریبا هر روز به روزرسانی می گردد.

وبسایت SEO.com

شعارش هست: اولین در بهینه سازی برای موتور جستجو! به صورت آنلاین هم در عرض چند ثانیه (گاهی تا 1 یا 2 دقیقه ممکن است طول بکشد) سایت شما را ارزیابی و سئو می کند و هم در همان لحظه راهنمایی های لازم را در باکس های چند خطی روبروی همان مورد مشخص می آورد.

منبع : طراحی سایت