در مقاله وبمستر تولز به زبان ساده به طور کلی در ارتباط با بخش های مختلف وبمستر تولز توضیحاتی ارائه نمودیم.


اینبار به صورت جزیی تر یک بخش کاربردی دیگر وبمستر تولز را خدمتتان معرفی می کنیم:


بخش Removal URLs
این ابزار را در بخش گوگل ایندکس در وبمستر تولز قرار داده اند. به این علت که یکی از پایه های اساسی سئو، حذف است. بله! همیشه تولید محتوای صرف، نمی تواند برای شما اعتبار بیاورد. گاها شما به حذف برخی از لینک های وبسایتتان نیز نیاز دارید. لازم است تا گرد و غبار کنید و کمی وبسایتتان را از کهنگی و اضافه باری که تنها ضرر دارند، در بیاورید. Removal URLs برای همین آمده است. این ابزار برای آن ساخته شده که شما بتوانید وب خود را از ایندکس هر نوع صفحه ای که خطاهایی نظیر 404، 503 و... دارد را معاف کرده و حتا نتایج پیشین را از گوگل حذف نمایید.


زمانی که به این ابزار مراجعه می کنید و URLی را وارد می نمایید با 3 گزینه مواجه خواهید شد: (پیش از همه بدانید که باید وبسایت خود را از قبل در وبمستر تولز ثبت کرده باشید!)


1- Remove page from search results and cache: با انتخاب این گزینه نشانی صفحۀ URLتان را از صفحات نتایج جستجوی گوگل حذف کرده اید. با این روش شما به صفحات جستجوی گوگل می گویید که صفحه مورد نظرتان با اشکالاتی نظیر خطای 404 روبرو شده و دیگر در دسترس نیست.


2- Remove page from cache only: همانطور که مشخص است شما از ربات ایندکس کننده گوگل می خواهید که صفحۀ مورد نظرتان را از حافظۀ Cashe خود حذف کند. این انتخاب باعث این خواهد شد که ربات ایندکس کننده مجددا صفحه شما را ایندکس کرده و صفحۀ مذکور را دوباره بررسی کنند.


3- Remove directory: انتخابی است برای حذف کامل یک URL و تمامی زیر شاخه ها و ساب دامین های آن. به عبارتی وقتی که شما این عبارت را برای نشانی ای چون
http://example.com
می زنید، به صفحات جستجوی گوگل می گویید که تمام آنچه که در همین URL و سایر شاخه ها و زیر شاخه های آن موجود است را از نتایجش حذف نماید.


چه زمانی نباید از ابزار Removal URLs استفاده کرد؟


1- هر نوع فایلی که فکر می کنید بیهوده است را پاک نکنید. ما دوباره آن ها را ایندکس می کنیم.


2- خطاهایی که توسط خزندۀ گوگل شناسایی می شوند را از وبمسترتولز خود حذف نکنید.


3- اگر دومینی را از شخص دیگری به صورت دست دوم خریده اید و نگران این هستید که در هدف خزنده های ما باشند به ما اطلاع دهید. پیش از اطلاع دادن چیزی را حذف نکنید.


4- اگر سایتتان هک شده است تمام سایت را از پایه حذف نکنید. تنها به فایلهایی بسنده کنید که می دانید هکر مورد نظر آنها را در روت هاستتان ایجاد کرده است. برای مثال
Example Domain
اما ما به هیچ عنوان پیشنهاد حذف کل سایت یا حتا لینک هایی را که می خواهید ایندکس شوند را نمی کنیم.


5- بسیاری از سایتها از صفحات مشابهی در نشانی های متفاوت دارند. اگر وبسایت شما هم چنین است و ضمنا نمی خواهید لینک های تکراری در نتایج جستجو داشته باشید، متدهای پیشنهادی ما را بخوانید. هیچگاه از Removal URLs برای حذف لینکهای تکراری استفاده نکنید چراکه این کار باعث حذف تمامی نسخه های سایت شما (نظیر http, https, www و بدون www) از نتایج جستجو خواهد شد.

منبع : طراحی سایت