به نام خدا

سلام دوستان

امروز برای شما چگونه طراحی سایه بلند رو آموزش میدم چون دیدم که این آموزش توی وی بی ایران نیست به همین خاطر تصمیم گرفتم تا آن را یاد بدم با من همرا باشید:

قصد دارم چگونگی ایجاد چنین طرح هایی رو آموزش بدم. روند کار تقریبا ساده است و کافیه کمی با فتوشاپ آشنا باشید. برای اینکه آموزش ملموس تر باشه و چون مخاطبان وی بی ایران هم فارسی زبان هستن من حرف «س» رو بدلیل وجود دندانه و شکل خوب سایه ای که بوجود میاد، تو یه پس زمینه دایره ای شکل، برای آموزش انتخاب کردم. مراحل رو با هم پیش میریم تا موضوعات زیر رو با سایه بلند ایجاد کنیم:۱. یک دایره با رنگ سبز ایجاد کنید. دقت کنید که رنگ رو به خود شکل بدید و نه استایل لایه.۲. حرف «س» رو با ابزار text (میانبر T) نوشته و در داخل دایره مرکز کنید. می*تونید هر شکلی که دوست دارید ایجاد کنید. مهم اینه که موضوع باید Shape (شکل) باشه.۳. یک کپی از لایه «س» بگیرید. (میانبر Ctrl+j)

4. با ابزار Free Transform (میانبر Ctrl+T) موضوع لایه کپی شده (یعنی «س») رو یک پیکسل به پایین و یک پیکسل به چپ (با کلیدهای بالا و چپ روی کیبورد) برای ایجاد سایه با زاویه ۴۵ درجه متمایل به چپ، و یک پیکسل به پایین و یک پیکسل
به راست برای ایجاد سایه ۴۵ درجه متمایل به راست، جابجا کنید. تو این مرحله در واقع زاویه سایه شما شکل میگیره و بستگی به ذوق و هدفتون داره که سایه رو به کدوم سمت متمایل کنید. دقت کنید که نوع موضوع و زوایا و شکلش تو تصمیم تون تاثیر گذار باشه.


۵. حالا لایه کپی شده که جابجا هم شده رو انتخاب و با کمک میانبر Ctrl+Alt+Shift+T یک کپی متوالی از لایه ایجاد میکنیم. این مرحله رو باید دهها و شاید صدها بار انجام بدید تا طول سایه مد نظرتون ایجاد بشه. طول سایه می*تونه به شکل زیرین مربوط باشه مثلاً من اینجا هدفم ایجاد یه طرح آیکونیک بود. ممکنه شما هدفتون فقط ایجاد سایه برای موضوع تو پس زمینه وسیع باشه. در این صورت نباید طول سایه رو بی نهایت در نظر بگیرید! بلکه باید سایه رو تا یه حدی ادامه و بعدش تو پس زمینه محو کنید.


۶. همه لایه*های کپی شده بجز لایه اولی رو انتخاب و با راست کلیک کردن رو لایه*ها گزینه Convert to Shape رو بزنید، بعد Merge Layers رو انتخاب کنید. میانبر (Ctrl+E). (اگر موضوع اولیه شما text نبوده و shape بوده، کافیه فقط گزینه Merge Layers رو انتخاب کنید).۷. لایه Merge شده رو مابین لایه اصلی و پس زمینه قرار بدید. حالا نوبت رنگ دادن به سایه است. رنگ سایه بستگی به خودتون داره ولی اصولاً باید با رنگ پس زمینه و حتی رنگ موضوع تناسب داشته باشه. این مساله به ذوق و قریحه طراحی شما برمیگرده! من اینجا رنگ سایه رو از ترکیب رنگ پس زمینه با سیاه انتخاب کردم.۸. تو این مثال برای اینکه سایه اضافی خارج شده از شکل پس زمینه رو پاک کنیم از روش ماسک استفاده میکنیم. کافیه لایه سایه رو راست کلیک کنید و گزینه Creating Clipping Mask رو انتخاب کنید.۹. همونطور که تو مرحله ۵ گفتم برای پس زمینه*های وسیع بهتره که سایه تا یک جایی ادامه و بعد محو بشه. برای محو کردن سایه، لایه سایه رو انتخاب و از بخش ابزار لایه*ها روی آیکون Add Layer Mask برای ایجاد یک لایه ماسک کلیک کنید. حالا با ابزار Gradient Tool (میانبر G) و پلت Foreground to Transparent محلی که میخوایم سایه محو بشه رو تعیین کنید.۱۰. تبریک میگم! موضوع سایه بلند تون آماده شد. حالا می*تونید با خیال راحت وارد این دنیای جدید بشین و نبوغ خودتون رو محک بزنید.


منبع: وب سایت شخصی آی محسن (البته تا نگید از جای دیگه کپی کردم چون آموزش از این پخش شده که بعضیا به نام خودشو کردن آموزش رو)

جهت انتخاب رنگ های تخت میتوانید از این سایت کمک بگیرید:
http://flatuicolors.com

با تشکر